Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 4 x 400 метри штафета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

4 × 400 метри за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 2 и 3 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 САД
Сања Ричард-Рос
Алисон Феликс
Џесика Биард
Франсена МекКорори
Наташа Хастингс*
Кешиа Бакер*
 Јамајка
Росемари Вајт
Давита Прендергаст
Новлене Вилијамс-Милс
Шерика Вилијамс
Шерифа Лојд*
Патрисија Хал*
 Русија
Антонина Кривошапка
Натаља Антјук
Људмила Литвинова
Анастасија Капачинскаја
Ксенија Вдовина*
Ксенија Задорина*

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  СССР
(Татјана Ледовскаја, Олга Назарова, Марија Кулунова, Олга Бризгина)
3:15.17 Сеул, Јужна Кореја 1 октомври 1988
Рекорд на Првенството  САД
(Гвен Торенс, Меисел Малон-Валас, Наташа Кајзер-Браун, Џерл Мајлс-Кларк)
3:16.71 Штутгарт, Германија 22 August 1993
Најдобро оваа сезона  САД
(Деби Дан, Алисон Феликс, Наташа Хестингс, Сања Ричард-Рос)
3:22.92 Филаделфија, САД 30 април 2011
Африкански рекорд  Нигерија
(Олабиси Афолаби, Фатима Јусуф, Чарити Опра, Фалилат Огункоја)
3:21.04 Атланта, САД 3 август 1996
Азиски рекорд  Кина
(Сјаохонг А, Сјаојун Баи, Чунјинг Као, Јукин Ма)
3:24.28 Пекинг, Кина 13 септември 1993
Северно Американски рекорд  САД
(Денин Хауард-Хил, Диане Диксон, Валерије Бриско-Хукс, Флоренс Грифит-Џојнер)
3:15.51 Сеул, Јужна Кореја 1 октомври 1988
Северно Американски рекорд  Бразил
(Геиша Апаресид Кутињо, Барбара де Оливеира, Џоелма Соуса, Јаилма де Лима)
3:26.68 Сао Паоло, Бразил 7 август 2011
Европски рекорд  СССР
(Татјана Ледовскаја, Олга Назарова, Марија Кулунова, Олга Бризгина)
3:15.17 Сеул, Јужна Кореја 1 октомври 1988
Океански рекорд  Австралија
(Нова Перис, Тамсун Ману, Мелинда Геинсорд-Тејлор, Кети Фриман)
3:23.81 Сиднеј, Австралија 30 септември 2000

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следниот 2 најбрзи (q) продолжуваат финалето.

Место Група Нација Атлети Време Забелешки
1 2  Русија Ксенија Вдовина
Ксенија Задорина
Људмила Литванова
Антонина Кривошапка
3:20.94 Q, WL
2 3  Јамајка Росемари Вајт
Шерика Лојд
Патрисија Хал
Давита Прендергаст
3:22.01 Q, SB
3 3  Обединето Кралство Кристине Охуругу
Никола Сандерс
Ли МекКонел
Пери Шејкс- Дрејтон
3:23.05 Q, SB
4 1  САД Наташа Хастингс
Џесика Биард
Франсена МекКорори
Кејша Бакер
3:23.57 Q
5 1  Украина Наталија Прихуда
Олха Завхорднаја
Ана Јарошук
Антонина Јефремова
3:24.13 Q, SB
6 1  Белорусија Хана Ташпулатава
Јуљана Јушчанка
Илона Усович
Свиатлана Усович
3:24.28 q, SB
7 2  Нигерија Омолара Мотошо
Муизат Ајоке Одумосу
Маргарет Етим
Букола Абогунлоко
3:25.59 Q, SB
8 2  Чешка Дениса Росолова
Зуана Бергрова
Јитка Бартоничкова
Зузана Хејнова
3:26.01 q, SB
9 3  Италија Кјара Бацони
Марија Енрике Спача
Либанија Гренот
Марта Милани
3:26.48 SB
10 2  Куба Ајме Мартинез
Диосмели Пења
Сусана Клемент
Даисумаре Бони
3:26.74 SB
11 1  Германија Јанин Линденберг
Ештер Кремер
Лена Шмид
Клаудија Хофман
3:27.31 SB
12 3  Ирска Маријан Ендрју-Хефернан
Џоан Кудихи
Клер Бергин
Мишеле Кери
3:27.48 NR
13 2  Канада Адриене Пауер
Ештер Акинсули
Џена Мартин
Лемлет Берекет
3:27.92 SB
14 1  Франција Фана Анахарсис
Муриел Хуртис-Хуари
Мари Гајот
Флорија Гуеи
3:28.02 SB
15 3  Турција Нагихан Карадере
Бирсен Енгин
Мелиз Радиф
Пинар Сака
3:32.15
16 1  Австралија Кетлин Саргент
Кетлин Вилис-Пинкот
Лорен Боден
Абелисе Руби
3:32.27 SB
17 3  Кина Чен Јанмеи
Танг Сјаојин
Зенг Зихуи
Чен Јингвен
3:32.39 SB
18 2  Бразил Гејша Кутињо
Барбара де Оливеира
Јоелма Соуса
Јаилма де Лима
3:32.43
19 3  Јужна Кореја Ву Ју-јин
Ли Ха-ни
Парк Сеонгмјун
Ох Се-ра
3:43.22 SB
1  Казахстан Александра Кузина
Викторија Јаловцева
Марина Масленко
татјана Каџимурадова
DNF

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Атлети Време Забелешки
Gold medal icon.svg 6  САД Сања Ричард-Рос
Алисон Феликс
Џесика Биард
Франсена МекКорори
3:18.09 WL
Silver medal icon.svg 4  Јамајка Росемари Вајт
Давита Прендергаст
Новлене Вилијамс-Милс
Шерика Вилијамс
3:18.71 NR
Bronze medal icon.svg 5  Русија Антонина Кривошапка
Натаља Антјук
Људмила Литвинова
Анастасија Капачинскаја
3:19.36 SB
4 3  Обединето Кралство Пери Шејкс-Дрејтон
Никола Сандерс
Кристине Охурогу
Ли МекКонел
3:23.63
5 7  Украина Наталија Пихида
Анастасија Рабчењук
Ана Јарошчук
Антонина Јефремова
3:23.86 SB
6 1  Белорусија Хана Ташупулатава
Јуљана Јушчанка
Илона Усович
Свиатлана Усович
3:25.64
7 2  Чешка Дениса Росолова
Зузана Бергрова
Јитка Бартоничкова
Зузана Хејнова
3:26.57
8 8  Нигерија Омолара Омотошо
Муизата Ајоке Одумосу
Маргарет Етим
Букола Абогункуло
3:29.82

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]