Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи скок со стап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

Скок со стап за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 27 и 29 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Павел Војчеховски
 Полска
Лазаро Борхес
 Куба
Рено Лавилени
 Франција

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Сергеј Бубка (UKR) 6.14 Сестриере, Италија 31 јули 1994
Рекорд на Првенството  Дмитриj Марков (AUS) 6.05 Едмонтон, Канада 9 August 2001
Најдобро оваа сезона  Павел Војчеховски (POL) 5.91 Шчешин, Полска 15 август 2011
Африкански рекорд  Окерт Бритс (RSA) 6.03 Келн, Германија 18 август 1995
Азиски рекрод  Григориј Јегоров (KAZ) 5.90 Штутгарт, Германија 19 август 1993
Северно Американски рекрод  Бред Вокер (USA) 6.04 Јуџин, САД 8 јуни 2008
Јужно Американски рекорд  Фабио Гомез да Силва (BRA) 5.80 Сао Каетано, Бразил 26 февруари 2011
Европски рекорд  Сергеј Бубка (UKR) 6.14 Сестриере, Италија 31 јули 1994
Океански ирекорд  Дмитриj Марков (AUS) 6.05 Едмонтон, Канада 9 август 2001

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Резултат за квалификување 5.70 (Q) или најмалку 12 со најдобар резултат (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Име Нација 5.20 5.35 5.50 5.60 5.65 Резултат Забелешки
1 A Ромен Менил  Франција - - o - o 5.65 q
1 A Константинос Филипидис  Грција - o o o o 5.65 q
1 A Дмитриј Стародубцев  Русија - o o o o 5.65 q
1 B Лазаро Борхес  Куба - o o o o 5.65 q
1 B Рено Лавилени  Франција - - o - o 5.65 q
6 A Фабио Гомез да Силва  Бразил - - o xo o 5.65 q
6 A Малте Мор  Германија - - xo o o 5.65 q
8 A Матеуш Диденков  Полска - o o o xo 5.65 q
9 B Џереми Скот  САД - o o o - 5.60 q
10 B Лукаш Михалски  Полска - o xo o x- 5.60 q
10 B Дерек Мајлс  САД - o xo o - 5.60 q
12 A Даичи Савано  Јапонија - - o xxx 5.50 q
12 A Павел Војчеховски  Полска - o o xxx 5.50 q
12 B Јан Кудличка  Чешка - o o xxx 5.50 q
12 B Стивен Луис  Обединето Кралство o o o xxx 5.50 q
12 B Игор Бичков  Шпанија o - o x- xx 5.50 q
17 A Алхаџи Џенг  Шведска - xo o xxx 5.50
18 B Жером Клавиер  Франција - o xo - xxx 5.50
18 B Јевгениј Лукјаненко  Русија - o xo xxx 5.50
20 A Рафаел Холцдепе  Германија - - xxo xxx 5.50
21 B Џовани Ланаро  Мексико - xo xxo xxx 5.50
22 A Марк Холис  САД - o xxx 5.35
22 B Денис Јурченко  Украина - o xxx 5.35
24 A Јере Бергијус  Финска - xo - xxx 5.35
24 B Карстен Дила  Германија - xo - xxx 5.35
26 B Ким Ју-Сук  Јужна Кореја o xxx 5.20
A Стивен Хукер  Австралија - - xxx NM
A Еди Маја  Португалија xxx NM

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Нација 5.50 5.65 5.75 5.85 5.90 5.95 Резултат Забелешки
Gold medal icon.svg Павел Војчеховски  Полска o o o x- xo xxx 5.90
Silver medal icon.svg Лазаро Борхес  Куба o o xxo o xxo xxx 5.90 NR
Bronze medal icon.svg Рено Лавилени  Франција - o o o xxx 5.85
4 Лукаш Михалски  Полска o o xo o xxx 5.85 PB
5 Малте Мор  Германија o xo o xxo xxx 5.85
6 Константинос Филипидис  Грција o xo xxo xxx 5.75 =NR
7 Матеуш Диденков  Полска xo xo xxo xxx 5.75 PB
8 Фабио Гомез да Силва  Бразил xo o xxx 5.65
9 Јан Кудличка  Чешка o xo xxx 5.65 SB
9 Стивен Луис  Обединето Кралство o xo xxx 5.65 SB
9 Џереми Скот  САД o xo xxx 5.65
12 Дмитри Стародубцев  Русија xo xo xxx 5.65
13 Дерек Мајлс  САД o xxo xxx 5.65
14 Даичи Савано  Јапонија xo xxo xxx 5.65 SB
Ромен Менил  Франција - xxx NM
Игор Бичков  Шпанија xxx NM

Надворешни врски[уреди | уреди извор]