Малте Мор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малте Мор.

Малте Мор (германски: Malte Mohr, Бохум, 24 јули 1986 ) е германски атлетичар и специјалиста за скок .

Кариера[уреди | уреди извор]

Првпат бил ставен во најдобриот состав на Германија во март 2009 година во Торино на Европското првенство во сала, а потоа во јуни на Европскиот тимски шампионат 2009 година и во август на Светско првенство на отворено во Берлин.

На 13 март 2010 година во Доха, Малте Мор го постигнал својот најуспешен настап на Светското првенство во сала, освојувајќи сребрен медал со скок од 5,70 метри зад австралискиот Стефан Хукер и пред својот сонародник Александар Стро .

Тој бил елиминиран во квалификациите на Европското првенство во 2010 година во Барселона, а во Дијамантската лига 2010, го освоил второто место зад Французинот Рено Лавунија, вклучувајќи го и првото место во Шангај ( 5.70 ), а на завршниот состанок во Брисел, каде со скок од 5,85 метри поставил личен рекорд.[1]

Следната година започнала серија на добри резултати во сала. Првиот бил на митингот на 8 февруари во Левинија, вториот ( 5.75 м ) зад Рено Лавунија ( 5.90 м ), за поправка на личниот рекорд (5.85 м) во Диселдорф двапати подоцна, и (5.86 м ) во Потсдам . Во почетокот на март тој го освоил вториот медал на големи натпревари, бил трет во Париз на Европското првенство во сала.

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Година Конкуренција Град Пласман Резултатот
2009 година Европско првенство во сала Торино, Италија 10 кв. 5.65
Европски тим атлетски шампионат - Супер лига Леирија, Португалија 2 5.75
Светско првенство на отворено Берлин, Германија 14 5.50
2010 година Светско првенство во сала Доха, Катар 2 5.70
Европско отворено првенство Барселона, Шпанија 17 кв. 5.50
2011 година Европско првенство во сала Париз, Франција 3 5.71
2013 Европско првенство во сала Гетеборг, Шведска 3 5.76
2014 Светско првенство во сала Сопот, Полска 2 5.70

Наводи[уреди | уреди извор]