Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 200 метри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

200 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 2 и 3 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Јусејн Болт
 Јамајка
Валтер Дикс
 САД
Кристоф Лемаитре
 Франција

Рењкорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Јусејн Болт (JAM) 19.19 Берлин, Германија 20 август 2009
Рекорд на Првенството
Најдобро оваа сезона 19.86 Осло, Норвешка 9 јуни 2011
Африкански рекорд  Френки Фредерикс (Namibia) 19.68 Атланта, САД 1 август 1996
Азиски рекорд  Шинго Суетсугу (JPN) 20.03 Јокохама, Јапонија 7 јуни 2003
Северно Аерикански рекорд  Јусејн Болт (JAM) 19.19 Берлин, Германија 20 август 2009
Јужно Американски рекорд  Алонсо Едвард (Panama) 19.81 Берлин, Германија 20 август 2009
Европски рекорд  Пјетро Менеја (ITA) 19.72 Град Мексико, Мексико 12 септември 1979
Океански рекорд  Питер Норман (AUS) 20.06 Град Мексико, Мексико 16 октомври 1968

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Прелиминации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 3 од секоја група (Q) и следните 3 најбрзи продолжуваат (q) во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 2 Јусејн Болт  Јамајка 20.30 Q
2 1 Валтер Дикс  САД 20.42 Q
3 1 Амр Ибрахим Мустафа Сеод  Египет 20.44 Q, SB
4 2 Михаел Матиеу  Бахами 20.46 Q
5 5 Никел Ашмаде  Јамајка 20.47 Q
6 4 Кристофе Лемаитре  Франција 20.51 Q
7 1 Ким Колинс  Свети Китс и Невис 20.52 Q, SB
8 1 Фемис Сеун Огуноде  Катар 20.54 q
9 6 Алоно Едвард  Панама 20.55 Q
10 5 Сандро Вијана  Бразил 20.62 Q
11 2 Павел Маслак  Чешка 20.63 Q, PB
11 6 Бруно де Барос  Бразил 20.63 Q
13 3 Џајсум Саиди Ндуре  Норвешка 20.65 Q
14 2 Кристијан Малком  Обединето Кралство 20.66 q
15 7 Рондел Сориљо  Тринидад и Тобаго 20.68 Q
15 7 Марио Форсит  Јамајка 20.68 Q
17 2 Чуранди Мартина  Холандија 20.70 q
18 2 Брајан Барнет  Канада 20.75
19 7 Михаел Херера  Куба 20.76 Q
20 6 Рето Шенкел  Швајцарија 20.77 Q
21 3 Дарвис Патон  САД 20.80 Q
21 5 Хитоши Саито  Јапонија 20.80 Q
23 1 Марк Шнебергер  Швајцарија 20.81
24 5 Џејмс Елингтон  Обединето Кралство 20.82
25 6 Јаред Конаугтон  Канада 20.83
26 3 Џонатан Астранд  Финска 20.87 Q
26 4 Шинји Такахира  Јапонија 20.87 Q
26 7 Даниел Груесо  Колумбија 20.87
29 7 Марек Нит  Естонија 20.90
30 5 Џереми Додсон  САД 20.92
31 7 Нилсон Андре  Бразил 20.93
32 1 Себастијан Ернст  Германија 20.95
33 2 Емануел Каландер  Тринидад и Тобаго 20.97
33 6 Бен Јусуф Меите  Брег на Слоновата Коска 20.97
35 3 Пол Хесион  Ирска 21.02
36 4 Мосито Лехата  Лесото 21.03 Q
37 6 Тусо Мпуанг  ЈАР 21.07
38 4 Лебоганг Моенг  ЈАР 21.09
38 4 Марвин Андерсон  Јамајка 21.09
40 7 Арналдо Абрантес  Португалија 21.10
41 5 Габриел Мвумвуре  Зимбабве 21.11
42 5 Калвин Даскент  Американски Девствени Острови 21.15
43 3 Бријеш Лоренс  Свети Китс и Невис 21.16
44 3 Роландо Паласиос  Хондурас 21.22
45 4 Алекс Вилсон  Швајцарија 21.25
46 3 Јуичи Кобајаши  Јапонија 21.27
47 1 Сибусисо Маценвја  Есватини 21.29 PB
48 6 Омар Јума Ал-Салфа  ОАР 21.45
49 7 Холдер да Силва  Гвинеја-Бисао 21.82 SB
50 4 Лирој Хенриет  Сејшели 21.83
51 1 Руда Монрос  Хаити 22.18
52 6 Лука Ракиќ  Црна Гора 22.73
53 3 Калилур Рахман  Бангладеш 23.53
4 Брендан Кристијан  Антигва и Барбуда DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи продолжуваат (q) во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 1 Кристофе Лемаитре  Франција 20.17 Q, SB
2 2 Јусејн Болт  Јамајка 20.31 Q
3 1 Никел Ашмаде  Јамајка 20.32 Q
4 3 Валтер Дикс  САД 20.37 Q
5 2 Џајсум Саиди Ндуре  Норвешка 20.50 Q
6 3 Алоно Едвардd  Панама 20.52 Q
7 2 Бруно де Барос  Бразил 20.54 q
8 2 Рондел Сориљо  Тринидад и Тобаго 20.56 q
9 1 Фемис Сеун Огуноде  Катар 20.58
10 3 Марио Форсит  Јамајка 20.63
11 1 Ким Колинс  Свети Китс и Невис 20.64
12 2 Дарвис Патон  САД 20.72
13 3 Михаел Херера  Куба 20.75
14 1 Павел Маслак  Чешка 20.87
15 3 Кристијан Малком  Обединето Кралство 20.88
16 3 Шинји Такахира  Јапонија 20.90
17 3 Џонатан Астранд  Финска 21.03
18 3 Амр Ибрахим Мустафа Сеод  Египет 21.15
19 2 Хитоши Саито  Јапонија 21.17
20 2 Рето Шенкеl  Швајцарија 21.18
1 Михаел Матиеу  Бахами DNF
1 Сандро Вијана  Бразил DSQ
1 Мосито Лехата  Лесото DNS
2 Чуранди Мартина  Холандија DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 3 Јусејн Болт  Јамајка 19.40 WL
Silver medal icon.svg 4 Валтер Дикс  САД 19.70 SB
Bronze medal icon.svg 6 Кристофе Лемаитре  Франција 19.80 NR
4 8 Џајсум Саиди Ндуре  Норвешка 19.95 SB
5 5 Никел Ашмаде  Јамајка 20.29
6 2 Бруно де Барос  Бразил 20.31
7 1 Рондел Сориљо  Тринидад и Тобаго 20.34
7 Алоно Едвардd  Панама DNF

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]