Прејди на содржината

Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи диск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

Фрлање диск за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 29 и 30 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Роберт Хартинг
 Германија
Герд Кантер
 Естонија
Ехсан Хадади
 Иран

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Јурген Шулт (GER) 74.08 Нојбранденбург, Источна Германија 6 јуни 1986
Рекорд на Првенството  Виргилијус Алекна (LTU) 70.14 Хелсинки, Финска 7 август 2005
Најдобро оваа сезона  Золтан Коваго (HUN) 69.50 Будимпешта, Унгарија 30 July 2011
Африкански рекорд  Франц Кругер (RSA) 70.32 Салон-де-Провенс, Франција 26 мај 2002
Азиски рекорд  Ехсан Хадади (Iran) 69.32 Талин, Естонија 3 June 2008
Северно Американски рекорд  Бен Плакнет (USA) 71.32 Еугене, САД 4 јуни 1983
Јужно Американски рекорд  Хорхе Билиегно (ARG) 66.32 Росарио, Аргентина 15 април 2006
Европски рекоед  Јурген Шулт (GER) 74.08 Нојбранденбург, Источна Германија 6 јуни 1986
Океански рекорд  Бен Харадин (AUS) 66.45 Сплит, Хрватска 5 септември 2010

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Перформанс за квалификување 65.50 (Q) или најмалку 12 со најдобар перформанс (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Атлета Нација #1 #2 #3 Резултат Забелешки
1 B Пјотр Малаховски  Полска 64.22 x 65.48 65.48 q
2 A Ехсан Хадади  Иран 65.21 64.74 - 65.21 q
3 B Марио Пестано  Шпанија 65.13 - - 65.13 q
4 B Хорхе Фернандес  Куба 64.94 - - 64.94 q
5 A Роберт Хартинг  Германија 64.93 63.75 - 64.93 q
6 A Виргилијус Алекна  Литванија 64.21 63.57 x 64.21 q
7 B Март Израел  Естонија 63.49 64.19 x 64.19 q
8 A Викас Говда  Индија 62.37 63.99 61.85 63.99 q
9 A Герд Кантер  Естонија 62.77 63.50 x 63.50 q
10 A Бен Харадин  Австралија x 63.49 51.86 63.49 q
11 A Џејсон Јанг  САД 61.75 x 63.14 63.14 q
12 B Брет Морс  Обединето Кралство 60.62 62.38 59.29 62.38 q
13 B Јан Марсел  Чешка 60.46 62.29 59.26 62.29
14 A Џаред Ром  САД 58.86 62.22 61.00 62.22
15 B Золтан Коваго  Унгарија 58.14 62.16 x 62.16
16 B Рутгер Смит  Холандија 60.17 59.64 62.12 62.12
17 A Ву Јиан  Кина 59.51 62.07 x 62.07
18 A Џејсон Морган  Јамајка 58.51 57.56 61.75 61.75
19 B Мартин Вириг  Германија x x 61.68 61.68
20 A Ерик Каде  Холандија 61.03 x 61.62 61.62
21 B Герхард Маер  Австрија 61.47 55.33 59.60 61.47
22 B Леиф Архениус  Шведска 61.33 x x 61.33
23 B Мохамад Самими  Иран x x 61.10 61.10
24 B Ленс Брукс  САД 60.55 61.01 61.07 61.07
25 B Еркумент Олгундениз  Турција 53.34 x 60.86 60.86
26 B Маркус Мунх  Германија 58.27 60.80 60.59 60.80
27 B Мартин Мариќ  Хрватска 59.72 x 60.61 60.61
28 A Никлас Архениус  Шведска 60.57 x x 60.57
29 B Карл Маерјког  Обединето Кралство 60.29 57.65 59.40 60.29
30 A Абдул Бухари  Обединето Кралство x 60.21 58.37 60.21
31 A Роланд Варга  Хрватска x 59.09 x 59.09
A Роберт Фазекаш  Унгарија x x x NM
A Франк Касењас  Шпанија DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлета Нација #1 #2 #3 #4 #5 #6 Резултат Забелешки
Роберт Хартинг  Германија 68.49 x 68.10 68.97 66.33 x 68.97
Герд Кантер  Естонија 62.79 66.95 66.13 66.90 x 65.83 66.95
Ехсан Хадади  Иран 65.29 64.07 x x 65.50 66.08 66.08 SB
4 Март Израел  Естонија 61.87 63.60 64.31 63.73 65.20 x 65.20
5 Бен Харадин  Австралија 64.43 64.02 62.08 x 64.18 64.77 64.77
6 Виргилијус Алекна  Литванија 62.75 x 64.09 62.62 x 61.25 64.09
7 Викас Говда  Индија 60.79 61.51 64.05 62.81 62.16 62.16 64.05
8 Хорхе Фернандес  Куба 61.05 63.54 63.10 x 60.11 61.77 63.54
9 Пјотр Малаховски  Полска 58.28 x 63.37 63.37
10 Џејсон Јанг  САД 62.54 x 63.20 63.20
11 Марио Пестано  Шпанија 62.97 63.00 62.74 63.00
12 Брет Морс  Обединето Кралство 60.84 62.69 57.87 62.69

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]