Прејди на содржината

Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи скок во висина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

Скок во висина за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 30 август и 1 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Џеси Вилијамс
 САД
Алексеј Дмитрик
 Русија
Тревор Бери
 Бахами

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Хавиер Сотомајор (Cuba) 2.45 Саламанка, Шпанија 27 јули 1993
Рекорд на Првенството  Хавиер Сотомајор (Cuba) 2.40 Штутгарт, Германија 22 август 1993
Најдобро оваа сезона  Џеси Вилијамс (USA) 2.37 Еугене, САД 26 јуни 2011
Африкански рекорд  Жак Фрајтаг (RSA) 2.38 Удстхорн, Јужна Африка 5 март 2005
Азиски рекорд  Зи Јианхуа (CHN) 2.39 Еберштад, Западна Германија 10 јуни 1984
Северно Американски рекорд  Хавиер Сотомајор (Cuba) 2.45 Саламанка, Шпанија 27 јули 1993
Јужно Американски рекорд  Гилмар Мајо (COL) 2.33 Переира, Колумбија 17 октомври 1994
Европски рекорд  Патрик Шеберг (SWE) 2.42 Стокхолм, Шведска 30 јуни 1987
Океански рекорд  Тим Форстих (AUS) 2.36 Мелбурн, Австралија 2 март 1997

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Перформанс за квалификување 2.31 (Q) или најмалку 12 со најдобар перформанс (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Име Нација 2.16 2.21 2.25 2.28 2.31 Резултат Забелешки
1 B Димитрос Хондрокукис  Грција o o o o o 2.31 Q
2 A Дарвин Едвардс  Света Луција o o xo o o 2.31 Q, NR
2 B Мутаз Еса Баршим  Катар o o o xo o 2.31 Q
4 B Иван Уков  Русија o o xo xo o 2.31 Q
5 A Џеси Вилијамс  САД - o o o xo 2.31 Q
6 B Александр Шустов  Русија o o xo o xo 2.31 Q
7 A Доналд Томас  Бахами xo o xxo o xo 2.31 Q
8 A Јарослав Баба  Чешка - o o o xxo 2.31 Q
9 B Занг Гуовеи  Кина o o o xo xxo 2.31 Q, PB
10 A Дмитро Демјанук  Украина o xo o xo xxo 2.31 Q
11 A Алексеј Дмитрик  Русија o o o o xxx 2.28 q
11 B Тревор Бери  Бахами o o o o xxx 2.28 q
11 B Раул Шпанк  Германија - o o o xxx 2.28 q
14 A Ерик Кинард  САД o o xo o xxx 2.28
15 A Еике Онен  Германија o o xo xo xxx 2.28
15 A Констандинос Банајотис  Грција o xo o xo xxx 2.28
15 A Бохдан Бондаренко  Украина o o xo xo xxx 2.28
18 B Виктор Нинов  Бугарија o xo xo xo xxx 2.28
19 A Том Парсонс  Обединето Кралство o xo xo xxx 2.25
20 A Раивидас Станис  Литванија o o xxo xxx 2.25
21 A Пожле Презељ  Словенија o xo xxo xxx 2.25
22 B Силвано Чесани  Италија xo xxo xxo xxx 2.25
23 A Ајед Алдин Газал  Сирија o o xxx 2.21
23 B Деиго Ферин  Еквадор o o xxx 2.21
25 B Кабело Кгосиманг  Боцвана xxo o xxx 2.21
26 A Едгар Ривера  Мексико o xo xxx 2.21
27 B Андриј Проценко  Украина xo xo xxx 2.21
28 A Виктор Моја  Куба o xxo xxx 2.21
29 B Мартин Бернард  Обединето Кралство xxo xxo xxx 2.21
30 B Дасти Џонс  САД o xxx 2.16
31 B Оску Торо  Финска xxo xxx 2.16
31 B Дмитри Кројтер  Израел xxo xxx 2.16
A Јун Је-хван  Јужна Кореја xxx NM
B Киријако Јоани  Кипар DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Нација 2.20 2.25 2.29 2.32 2.35 2.37 Резултат Забелешки
Џеси Вилијамс  САД o o o o o xxx 2.35
Алексеј Дмитрик  Русија o o xo xo xo xxx 2.35
Тревор Бери  Бахами o o - o xxx 2.32 PB
4 Јарослав Баба  Чешка o o xxo o xxx 2.32
5 Димитрос Хондрокукис  Грција o o o xxo xxx 2.32 PB
5 Иван Уков  Русија o o o xxo xxx 2.32
7 Мутаз Еса Баршим  Катар o xo xo xxo xxx 2.32
8 Александр Шустов  Русија o xo o xxx 2.29
9 Раул Шпанк  Германија o o xo xxx 2.29
10 Занг Гуовеи  Кина xo o xxx 2.25
11 Доналд Томас  Бахами o xxx 2.20
12 Дарвин Едвардс  Света Луција xo xxx 2.20
12 Дмитро Демјанук  Украина xo xxx 2.20

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]