Жак Фрајтаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жак Фрајтаг
Лични податоци
Роден(а)11 јуни 1982 (1982-06-11) (38 г.)
Варентон, Јужна Африка
Висина&100000000000002040000002,04 м
Тежина83 kg (183 lb)
Спорт
ЗемјаЈужна Африка ЈАР
СпортАтлетика
ДисциплиниСкок во височина
Успеси и титули
Лични рекордиСкок во височина: 2.38 (2005)

Жак Фрајтаг (роден на 11 јуни 1982 г.) е јужноафрикански атлетичар кој се натпреварува во дисциплината скок во височина. Негов најдобар скок во кариерата бил скокот од 2.38 метри кој го постигнал во 2005 година. Скокот е воедно и актуелен африкански рекорд.

Тој е еден од деветте атлетичари (заедно со Валери Адамс, Јусејн Болт, Вероника Кембел-Браун, Давид Шторл, Елена Исинбаева, Кирани Џејмс, Јана Питман, и Дани Самуелс) кој бил светски шампион на кадетско, јуниорско и сениорско ниво во одредена дисциплина.

Фрајтаг израснал во Бронхорстспрејт (50 километри источно од Преторија). Неговата мајка, Хендрина Питерс, во 1973 година била шампион на Јужна Африка во скок во височина а нејзино најдобро остварување бил постигнатиот скок од 1.74 метри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Достигнувања
Претходник
Русија Вјачеслав Вороњин
Најдобар резултат во сезоната
2002
Наследник
Полска Александар Валеријанчук
Претходник
Шведска Стефан Холм
Најдобар резултат во сезоната
заедно со Украина Андреј Соколовски

2005
Наследник
Русија Андреј Силнов