Андреј Силнов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Машка атлетика
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Злато 2008 Пекинг
Европски првенства
Злато 2006 Гетеборг
скок во височина

Андреј Александрович Силнов (руски:Андрей Александрович Сильнов) (роден на 9 септември 1984 во Шахти) е руски атлетичар кој се натпреварува во техничката дисциплина скок во височина.

На Европското првенство во Гетеборг во 2006, Силнов го освои златниот медал со прескокнати 2,36m, подобрувајќи го рекордот на европските шампионати 2,35m поставен од страна Стејнар Хоен во 1994. Само една седмица потоа, Силнов во Монако прескокна 2,37m, со што постави најдобар резултат во светото во 2006.[1]

Својот личен рекорд, Андреј го постави во Лондон, на 25 јули 2008 со прескокнати 2,38m, со што во последен момент стана дел од рускиот Олимписки тим, а очекувањата ги оправда со освојувањето на златниот медаљл на Летните олимписки игри во Пекинг, со прескокнати 2,36m.

Тренери на Андреј Силнов се Сергеј Старик и Јевгениј Загорулко.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]