Прејди на содржината

Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 800 метри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

800 метри за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 1, 2 и 4 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Марија Савинова
 Русија
Кастер Семења
 ЈАР
Јанет Јепкосгеи
 Кенија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Јармила Краточвилова (TCH) 1:53.28 Минхен, Западна Германија 26 јули 1983
Рекорд на Првенството  Јармила Краточвилова (TCH) 1:54.68 Хелсинки, Финска 9 август 1983
Најдобро оваа сезона  Марија Савинова (RUS) 1:56.95 Чебоксари, Русија 22 јули 2011
Африкански рекорд  Памела Јелимо (KEN) 1:54.01 Цирих, Швајцарија 29 август 2008
Азиски рекорд  Догн Лиу (CHN) 1:55.54 Пекинг, Кина 9 септември 1993
Северно Американски рекорд  Ана Фиделија Куирот (Cuba) 1:54.44 Барселона, Шпанија 9 септември 1989
Јужно Американски рекорд  Летисија Врисден (SUR) 1:56.68 Гетеборг, Шведскат 13 август 1995
Европски рекорд  Јармила Краточвилова (TCH) 1:53.28 Минхен, Западна Германија 26 јули 1983
Океански рекорд  Тони Ходкинсон (NZL) 1:58.25 Атланта, САД 27 јули 1996

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 4 од секоја група (Q) и следните 4 најбрзи (q) продолжуваат во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 3 Јанет Јепкосгеи  Кенија 1:59.36 Q
2 3 Јекатерина Коцетскаја  Русија 1:59.61 Q
3 3 Алисија Монтањо  САД 1:59.62 Q
4 3 Марилин Окоро  Обединето Кралство 1:59.74 Q
5 4 Марија Савинова  Русија 2:01.01 Q
5 4 Кастер Семења  ЈАР 2:01.01 Q
7 4 Чероно Коеч  Кенија 2:01.03 Q
8 1 Џени Мидоус  Обединето Кралство 2:01.11 Q
8 4 Алис Шмид  САД 2:01.11 Q
10 4 Ема Џексон  Обединето Кралство 2:01.17 q
11 1 Маги Весеј  САД 2:01.32 Q
12 1 Росибел Гарсија  Колумбија 2:01.33 Q, SB
13 1 Еунис Јепкоеч Сум  Кенија 2:01.37 Q
14 1 Јулија Русанова  Русија 2:01.38 q
15 2 Кенија Синклер  Јамајка 2:01.66 Q
16 2 Халима Хахлаф  Мароко 2:01.80 Q
17 2 Јулија Кревсун  Украина 2:01.88 Q
18 4 Тинту Лука  Индија 2:01.89 q
19 2 Мариан Арзамасава  Белорусија 2:01.97 Q
20 2 Фанту Магисо  Етиопија 2:02.58 q
21 5 Анет Негеса  Уганда 2:02.75 Q
22 5 Зара Бурас  Алжир 2:02.77 Q
23 5 Лусија Клосова  Словачка 2:02.81 Q
24 5 Лилија Лобанова  Украина 2:02.84 Q
25 5 Ники Химблин  Нов Зеланд 2:02.87 SB
26 1 Егле Балчуинаите  Литванија 2:02.88
27 1 Ивоне Хак  Холандија 2:03.05
28 3 Луиза Гега  Албанија 2:03.21
29 4 Труонг Танг Хан  Виетнам 2:03.52
30 5 Лемлем Берекет  Канада 2:03.62
31 3 Маргарита Мацко  Казахстан 2:04.24
32 2 Мерве Ајдин  Турција 2:04.88
33 5 Свиатлана Усович  Белорусија 2:05.62
34 2 Хух Јон-јонг  Јужна Кореја 2:08.05
35 2 Зура Али  Џибути 2:36.36 PB
3 Тетијана Петљук  Украина DNF

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи (q) продолжуваат во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 3 Кастер Семења  ЈАР 1:58.07 Q, SB
2 2 Марија Савинова  Русија 1:58.45 Q
3 2 Јанет Јепкосгеи  Кенија 1:58.50 Q, SB
4 3 Јекатерина Коцетскаја  Русија 1:58.64 Q
5 2 Алисија Монтањо  САД 1:58.67 q
6 1 Јулија Русанова  Русија 1:58.73 Q
7 3 Кенија Синклер  Јамајка 1:58.93 q
8 1 Маги Весеј  САД 1:58.98 Q
9 1 Џени Мидоус  Обединето Кралство 1:59.07
10 3 Фанту Магисо  Етиопија 1:59.17 NR
11 2 Лилија Лобанова  Украина 1:59.38
12 2 Ема Џексон  Обединето Кралство 1:59.77 PB
13 1 Еунис Јепкоеч Сум  Кенија 1:59.94
14 1 Росибел Гарсија  Колумбија 2:00.79 SB
15 2 Тинту Лука  Индија 2:00.95 SB
16 3 Алис Шмид  САД 2:01.16
17 3 Чероно Коеч  Кенија 2:01.48
18 1 Анет Негеса  Уганда 2:01.51
19 3 Марилин Окоро  Обединето Кралство 2:01.54
20 2 Лусија Клосова  Словачка 2:01.85
21 1 Мариан Арзамасава  Белорусија 2:02.13
22 3 Јулија Кревсун  Украина 2:05.37
23 2 Зара Бурас  Алжир 2:12.08
1 Халима Хахлаф  Мароко DNF

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Нација Време Забелешки
Марија Савинова  Русија 1:55.87 WL
Кастер Семења  ЈАР 1:56.35 SB
Јанет Јепкосгеи  Кенија 1:57.42 SB
4 Алисија Монтањо  САД 1:57.48 SB
5 Јекатерина Коцетскаја  Русија 1:57.82
6 Маги Весеј  САД 1:58.50 SB
7 Кенија Синклер  Јамајка 1:58.66
8 Јулија Русанова  Русија 1:59.74

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]