Чебоксари

Координати: 56°8′N 47°15′E / 56.133° СГШ; 47.250° ИГД / 56.133; 47.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чебоксари
Знаме на ЧебоксариГрб на Чебоксари
ДржаваРусија
Федерален субјектЧувашија
Основан во1469 (јулијански)Уреди википодатоци[1]
Надм. вис.&10000000000000150000000150 м
Население
 • проц. од (2018)[2]492.331
Час. појасмосковско време Уреди википодатоци[3] (UTC+3)
Поштенски бр.[4]428000–428038Уреди википодатоци

Чебоксари (руски: Чебокса́ры; чувашки: Шупашкар, Shupashkar) — град во Русија и главен град на Република Чувашија. Се наоѓа на реката Волга. Има население од 453.700 жители (2004 проценка). На околу 6 км од градот се наоѓа сателитскиот град Новочебоксарск со околу 125.857 жители (2002 попис).

Чебоксари е поделен на 3 грдаски дистрикти: Калинински , Ленински, и Московски градски дистрикт.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Рефренци[уреди | уреди извор]

  1. http://gov.cap.ru/SiteMap.aspx?gov_id=81&id=27789.
  2. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  3. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  4. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)
  5. Cheboksary will be soon twinned with Rundu

Надворешни врски[уреди | уреди извор]