Чебоксари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чебоксари
-  Населено место  -
Missing map.svg
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики

Чебоксари (руски: Чебокса́ры; чувашки: Шупашкар, Shupashkar) — град во Русија и главен град на Република Чувашија. Се наоѓа на реката Волга. Има население од 453.700 жители (2004 проценка). На околу 6 км од градот се наоѓа сателитскиот град Новочебоксарск со околу 125.857 жители (2002 попис).

Чебоксари е поделен на 3 грдаски дистрикти: Калинински , Ленински, и Московски градски дистрикт.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Рефренци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]