Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 50 километри одење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

20 километри одење на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 3 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Сергеј Бакулин
 Русија
Денис Нижегородов
 Русија
Јаред Талент
 Австралија

Рекорд[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Денис Нижегородов (RUS) 3:34:14 Чебоксари, Русија 11 мај 2008
Рекорд на Првенството  Роберт Корзениовски (POL) 3:36:03 Париз, Франција 27 август 2003
Најдобро оваа сезона  Сергеј Бакулин (RUS) 3:38:46 Саранск, Русија 12 јуни 2011
Африкански рекорд  Хатем Гула (Tunisia) 3:58:44 Санта Еулариа дес Риу, Шпанија 4 март 2007
Азиски рекорд  Ју Чаохонг (CHN) 3:36:06 Нанјинг, Кина 22 октомври 2005
Северно Американски рекорд  Раул Гонзалез (MEX) 3:41:20 Подебради, Чехословачка 11 јуни 1978
Јужно Американски рекод  Ксавиер Мурено (ECU) 3:52:07 Рио де Жанеиро, Бразил 28 јули 2007
Европски рекорд  Денис Нижегородов (RUS) 3:34:14 Чебоксари, Русија 11 мај 2008
Океански рекорд  Натан Дикс (AUS) 3:35:47 Гилонг, Австралија 2 декември 2006

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлета Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg Сергеј Бакулин  Русија 3:41:24
Silver medal icon.svg Денис Нижегородов  Русија 3:42:45 SB
Bronze medal icon.svg Јаред Талент  Австралија 3:43:36 SB
4 Си Тианфенг  Кина 3:44:40
5 Лук Адамс  Австралија 3:45:41 SB
6 Коичиро Мориока  Јапонија 3:46:21
7 Парк Чил-сунг  Јужна Кореја 3:47:13 NR
8 Ксу Фагуанг  Кина 3:47:19
9 Такајуки Тани  Јапонија 3:48:03 SB
10 Хироки Араи  Јапонија 3:48:40 PB
11 Андрес Чачо  Еквадор 3:49:32 AR
12 Марко Де Лука  Италија 3:49:40 SB
13 Рафал Сикора  Полска 3:50:24
14 Ким Донг-Јунг  Јужна Кореја 3:51:12 PB
15 Јарко Кинунен  Финска 3:52:32 SB
16 Жан-Жак Нкулукиди  Италија 3:52:35 PB
17 Тронд Нимарик  Норвешка 3:54:26 SB
18 Едгар Хернандез  Мексико 3:54:46 SB
19 Хозе Лејвер  Мексико 3:55:37
20 Олексиј Казанин  Украина 3:56:18 SB
21 Омар Запеда  Мексико 3:56:41
22 Андреас Густафсон  Шведска 4:00:05 SB
23 Бертранд Мулинет  Франција 4:07:58
24 Квентин Ру  Нов Зеланд 4:08:46
25 Ли Јианбо  Кина 4:10:26
Хесуса Анхел Гарсија  Шпанија DSQ
Микел Ордизола  Шпанија DSQ
Анти Кампс  Финска DSQ
Јохан Диниз  Франција DSQ
Седрик Хусаје  Франција DSQ
Колин Грифин  Ирска DSQ
Јим Јунг-хјун  Јужна Кореја DSQ
Тадас Шушкевичјус  Литванија DSQ
Рафал Федачински  Полска DSQ
Игор Ерохин  Русија DSQ
Ненад Филиповиќ  Србија DSQ
Милош Батовски  Словачка DSQ
Натан Дикес  Австралија DNF
Хозе Игрнасио Диаз  Шпанија DNF
Игорс Кажакевичс  Латвија DNF
Гжегорж Судол  Полска DNF
Сергеј Кирдјапкин  Русија DNF
Матеј Тот  Словачка DNF
Кристофер Линке  Германија DNS
Роберт Хефернан  Ирска DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]