Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 800 метри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

800 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на Стадионот Тегу на 27, 28 и 30 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Дејвид Рудиша
 Кенија
Абубакер Каки
 Судан
Јуриј Борзаковски
 Русија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Дејвид Рудиша (KEN) 1:41.01 Риети, Италија 29 август 2010
Рекорд на Првенството  Вили Кончела (KEN) 1:43.06 Рим, Италија 1 септември 1987
Најдобро оваа сезона  Дејвид Рудиша (KEN) 1:42.61 Монако 22 јули 2011
Африкански рекорд  Дејвид Рудиша (KEN) 1:41.01 Риети, Италија 29 август 2010
Азиски рекорд  Јусуф Саад Камел (BHR) 1:42.79 Монако 29 јули 2008
Северно Американски рекорд  Џони Греј (USA) 1:42.60 Кобленц, Западна Германија 28 август 1985
Јужно Американски рекорд  јоаки мКруз (BRA) 1:41.77 Келн, Германија 26 август 1984
Европски рекорд  Вилсон Кипкетер (DEN) 1:41.11 Келн, Германија 24 август 1997
Океански рекорд  Питер Шел (NZL) 1:44.3 Кристчрч, Нов Зеланд 3 февруари 1962

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 3 од секоја група (Q) и следниот 6 најбрзи (q) продолжуваат полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 3 Абубакер Каки  Судан 1:44.83 Q
2 3 Мохамед Аман  Етиопија 1:45.17 Q
3 3 Алфред Кирва Јего  Кенија 1:45.50 Q
4 5 Клеберсон Давид  Бразил 1:46.06 Q
5 5 Ендрју Осаги  Обединето Кралство 1:46.08 Q
6 2 Јуриј Борзаковски  Русија 1:46.14 Q
7 5 Адам Кшот  Полска 1:46.16 Q
8 3 Луис Алберто Марко  Шпанија 1:46.19 q
9 4 Дејвид Рудиша  Кенија 1:46.29 Q
10 3 Муса Камара  Мали 1:46.38 q, NR
11 5 Саџад Моради  Иран 1:46.39 q
12 1 Ник Симондс  САД 1:46.54 Q
13 2 Џексон Кивува  Кенија 1:46.57 Q
14 1 Андреас Бубе  Данска 1:46.64 Q
14 5 Мохамад Ал-Аземи  Кувајт 1:46.64 q
16 2 Антонио Мануел Реина  Шпанија 1:46.66 Q
17 4 Марсин Левандовски  Полска 1:46.73 Q
17 2 Принс Мумба  Замбија 1:46.73 q
19 1 Кевин Лопес  Шпанија 1:46.79 Q
19 4 Брам Сом  Холандија 1:46.79 Q
21 4 Махфуд Брахими  Алжир 1:46.94 q
22 1 Мохине Ел Амине  Мароко 1:46.98
23 2 Мајкл Ример  Обединето Кралство 1:47.11
24 1 Ендрју Елертон  Канада 1:47.47
25 5 Џулиус Мутеканга  Уганда 1:47.54
26 2 Масато Јокота  Јапонија 1:47.60
27 4 Чарлс Џок  САД 1:47.95
28 1 Моис Џозеф  Хаити 1:48.17
29 4 Брис Етес  Монако 1:48.22 SB
30 6 Рафит Родригес  Колумбија 1:48.26 Q
31 6 Тамаш Кази  Унгарија 1:48.29 Q
32 6 Кадевис Робинсон  САД 1:48.41 Q
33 6 Даниел Нгипандулва  Намибија 1:48.79
34 6 Лутмар Паес  Бразил 1:48.97
35 4 Едгар Кортес  Никарагва 1:49.10 NR
36 3 Ашот Харартејан  Ерменија 1:50.09 PB
37 5 Фархад Ахман  Пакистан 1:50.14 PB
38 3 Фернандо да Силва  Бразил 1:51.58
39 6 Исмаил Ахмед Исмаил  Судан 1:52.33
40 6 Дерек Мандел  Гуам 1:57.11 PB
41 1 Зав Вин Тед  Мјанмар 1:58.36
42 6 Ричард Благ  Гибралтар 1:59.34 PB
43 2 Шифаз Мохамедd  Малдиви 2:01.05
5 Томас Венди  Сиера Леоне DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи (q) продолжуваат финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 3 Дејвид Рудиша  Кенија 1:44.20 Q
2 1 Мохамед Аман  Етиопија 1:44.57 Q, NR
3 1 Марсин Левандовски  Полска 1:44.60 Q, SB
4 1 Абубакер Каки  Судан 1:44.62 q
5 3 Адам Кшот  Полска 1:44.81 Q
6 1 Алфред Кирва Јего  Кенија 1:44.82 q
7 3 Клеберсон Давид  Бразил 1:45.06
8 1 Кадевис Робинсон  САД 1:45.27
9 1 Андреас Бубе  Данска 1:45.48 PB
10 2 Ник Симондс  САД 1:45.73 Q
10 2 Јуриј Борзаковски  Русија 1:45.73 Q
12 2 Џексон Кивува  Кенија 1:45.97
13 2 Ендрју Осаги  Обединето Кралство 1:46.12
14 1 Саџад Моради  Иран 1:46.17 SB
15 3 Рафит Родригес  Колумбија 1:46.41
16 2 Тамаш Кази  Унгарија 1:46.53
17 2 Брам Сом  Холандија 1:46.69
18 3 Махфуд Брахими  Алжир 1:46.79
19 2 Кевин Лопес  Шпанија 1:46.86
20 2 Принс Мумба  Замбија 1:47.06
21 3 Луис Алберто Марко  Шпанија 1:47.45
22 3 Муса Камара  Мали 1:48.15
23 1 Антонио Мануел Реина  Шпанија 1:48.45
3 Мохамад Ал-Аземи  Кувајт DNF

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
6 Дејвид Рудиша  Кенија 1:43.91
4 Abubaker Kaki  Судан 1:44.41
5 Јуриј Борзаковски  Русија 1:44.49
4 2 Марсин Левандовски  Полска 1:44.80
5 3 Ник Симондс  САД 1:45.12
6 7 Адам Кшот  Полска 1:45.25
7 8 Алфред Кирва Јего  Кенија 1:45.83
8 1 Mohammed Aman  Етиопија 1:45.93

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]