Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 20 километри одење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

20 километри одење на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 28 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Валериј Борчин
 Русија
Владимир Канајкин
 Русија
Луис Фернандо Лопез
 Колумбија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Владимир Канајкин (RUS) 1:17:16 Саранск, Русија 29 септември 2007
Рекорд на Првенството  Џеферсон Перез (ECU) 1:17:21 Париз, Франција 23 август 2003
Најдобро оваа сезона  Вагн Зен (CHN) 1:18:30 Таиканг, Кина 22 април 2011
Африкански рекорд  Хатем Гула (Tunisia) 1:19:02 Ајзенхутенштад, Германија 10 мај1997
Азиски рекорд  Зу Хонгјун (CHN) 1:17:41 Цикси, Кина 23 април 2005
Северно Американски рекорд  Хулио Рене Мартинез (GUA) 1:17:46 Ајзенхутенштад, Германија 8 мај 1999
Јужно Американски рекорд  Џеферсон Перез (ECU) 1:17:21 Париз, Франција 23 август 2003
Европски рекорд  Владимир Канајкин (RUS) 1:17:16 Саранск, Русија 29 септември 2007
Океански рекорд  Натан Дикес (AUS) 1:17:33 Цикси, Кина 23 април 2005

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлета Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg Валериј Борчин  Русија 1:19:56
Silver medal icon.svg Владимир Канајкин  Русија 1:20:27
Bronze medal icon.svg Луис Фернандо Лопез  Колумбија 1:20:38 SB
4 Ванг Зен  Кина 1:20:54
5 Станислав Емелјанов  Русија 1:21:11
6 Ким Хјун-суб  Јужна Кореја 1:21:17
7 Руслан Дмитренко  Украина 1:21:31 SB
8 Јусуке Сузуки  Јапонија 1:21:39
9 Алекс Шварцер  Италија 1:21:50 SB
10 Ерик Барондо  Гватемала 1:22:08
11 Зу Јафеи  Кина 1:22:10
12 Сергеј Морозов  Русија 1:22:37
13 Ванг Хао  Кина 1:22:49
14 Матеј Тот  Словачка 1:22:55
15 Едер Санчез  Мексико 1:23:05
16 Жоао Виера  Португалија 1:23:26
17 Мигел Анхел Лопез  Шпанија 1:23:41
18 Антон Кучмин  Словачка 1:23:57
19 Џејмс Рендон  Колумбија 1:24:08 SB
20 Хорасио Нава  Мексико 1:24:15
21 Кристофер Линке  Германија 1:24:17
22 Каио Бонфим  Бразил 1:24:29
23 Тревор Барон  САД 1:24:33
24 Рафал Аугустин  Полска 1:24:47
25 Бјун Јангјун  Јужна Кореја 1:24:48
26 Хасанине Себеи  Тунис 1:25:17
27 Јаред Талент  Австралија 1:25:25
28 Реџеп Челик  Турција 1:25:39
29 Назар Коваленко  Украина 1:25:50
30 Гурмет Синг  Индија 1:26:34
31 Бабубаи Пануча  Индија 1:26:53
32 Давид Кимутаи  Кенија 1:27:20 SB
33 Јерко Араја  Чиле 1:27:47
34 Хеди Терауи  Тунис 1:29:48
35 Диего Флорес  Мексико 1:30:00
36 Хуан Мануел Кано  Аргентина 1:30:00
37 Емерсон Хернандез  Ел Салвадор 1:30:48 SB
38 Роналд Куиспе  Боливија 1:32:09 PB
Моасир Цимерман  Бразил DSQ
Густаво Рестрепо  Колумбија DSQ
Џорџо Рубино  Италија DSQ
Анатоле Ибањез  Шведска DSQ
Адам Насочувач  Австралија DNF
Маурисио Артига  Еквадор DNF
Франсиско Хавиер Фернандес  Шпанија DNF
Парк Чил-сунг  Јужна Кореја DNF

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]