Валериј Борчин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валериј Борчин
Медали

Валериј Борчин
Машка атлетика
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Златен медал - прво место 2008 Пекинг 20 km брзо одење
Светски првенства
Златен медал - прво место 2009 Берлин 20 km брзо одење
Златен медал - прво место 2011 Тегу 20 km брзо одење

Валериј Викторович Борчин (руски:Валерий Викторович Борчин) (роден на 11 септември 1986 во Поводимово, Молдавија) — руски атлетичар којшто се натпреварува во брзо одење.

На Европското првенство во 2006 во Гетеборг го освои сребрениот медал во трката на 20 km брзо одење[1], а најголемиот успех го постигна освојувајќи го златниот медал на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг. На светските првенства, Борчин е освојувач на два златни медала: на првенството во Берлин во 2009 и две години подоцна на првенството во Тегу.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Valeriy Borchin. Sports-Reference. Retrieved 2011-04-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]