Валериј Борчин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали

Валериј Борчин
Машка атлетика
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Злато 2008 Пекинг
Светски првенства
Злато 2009 Берлин
Злато 2011 Тегу

Валериј Викторович Борчин (руски:Валерий Викторович Борчин) (роден на 11 септември 1986 во Поводимово, Молдавија) — руски атлетичар којшто се натпреварува во брзо одење.

На Европското првенство во 2006 во Гетеборг го освои сребрениот медал во трката на 20 km брзо одење, а најголемиот успех го постигна освојувајќи го златниот медал на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг. На светските првенства, Борчин е освојувач на два златни медала: на првенството во Берлин во 2009 и две години подоцна на првенството во Тегу.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]