Прејди на содржината

Светско првенство во атлетика 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско Првенство во Атлетика 2009
Светско Првенство во Атлетика 2009
Светско Првенство во Атлетика 2009
Домаќин:Германија Берлин, Германија
Датум:15 - 23 август
Главен стадион:Олимписки стадион
Број на држави:202
Број на натпреварувачи:2101
Натпревари47

12. Светско првенство во атлетика (германски: 12. IAAF Leichtathletik WM Berlin 2009) било одржано во Берлин, Германија од 15-23 август. Поголемиот дел од натпреварите се одржале на Олимпискиот стадион, додека маратонот и трките во брзо одење започнале и завршиле пред Бранденбуршката порта.

Орагнизација[уреди | уреди извор]

Избор[уреди | уреди извор]

Берлин бил избран како организатор на ова првенство на 6 декември 2009, победувајќи ги кандидатурите на Сплит (Хрватска), Валенсија (Шпанија), Бризбејн (Австралија), Брисел (Белгија), Делхи (Индија), Казабланка (Мароко) и Тегу (Јужна Кореја).[1] Градот Берлин и Германската Атлетска Асоцијација биле одговорни за организацијата на ова првенство. Комитетот за Организација Берлин 2009, корпорација создадена од DLV во 2005, ќе ја надгледувала организацијата на натпреварувањето.[2]

Финансии[уреди | уреди извор]

Поради добро организираните Светско првенство 1974 и Светско првенство 2006 во фудбал како и Светското првенство во атлетика 1993 и олимписките игри 1936 и 1972, претседателот на Меѓународната Асоцијација на Атлетски Федерации Ламин Диак бил уверен дека првенството ќе биде добро организирано. Организаторите на првенството објавиле буџет од 49,5 милиони евра за организирање на настанот, вклучувајќи ги и трошоците за патувањето и сместувањето на сите спортисти. Приходите изнесувале 17 милиони евра од продажба на билетите и 7 милиони евра од маркетингот. Градот Берлин покрил дефицит од 20 милиони евра.

Маскотата "Берлино"

Генерално, настанот бил економски успешен за главниот град на Германија. Во периодот од 9 дена, биле продадени вкупно 417,156 билети, а се проценува дека посетителите потрошиле во градот околу 120 милиони евра. Како резултат на тоа, градоначалникот на Берлин, Клаус Воверајт изјавил дека градот ќе размисли за организирање на друг настан во иднина, како на пример Европското првенство во атлетика 2016.

Стадион[уреди | уреди извор]

Поглед на Берлинскиот олимписки стадион

Првенството се одржало на Олимпискиот Стадион во Берлин, кој е со капацитет од 74,845 седишта, кои бил реновиран со 242 милиони евра за Светско првенство во фудбал 2006. Маратонски трки како и трките во брзо одење, својот старт и цел го имале кај Бранденбуршката Порта, а трките се одвивале по познатиот булевар на липите, Парискиот плоштад, како и низ другите знаменитости во градот. Се проценува дека биле продадени околу 400,000 билети за првенството.

Награда од 100.000 американски долари била доделена на секој спортист што успеал да собори светски рекорд на првенството.

Резултати[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Патека[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
 Јусејн Болт (JAM) 9.58
WR
 Тајсон Геј (USA) 9.71
NR
 Асафа Пауел (JAM) 9.84
SB
200 метри
подробно
 Јусеј Болт (ЈАМ) 19.19
WR
 Алонсон Едвард (Панама) 19.81
AR
 Волас Спирмон (САД) 19.85
SB
400 метри
подробно
 Лашон Мерит (САД) 44.06
WL
 Џереми Воринер (САД) 44.60
SB
 Рени Квоу (ТРИ) 45.02
800 метри
подробно
 Мбулаени Мулаудзи (ЈАР) 1:45.29  Алфред Кирва Јего (КЕН) 1:45.35  Јусуф Сад Камел (БХР) 1:45.35
1500 метри
подробно
 Јусуф Сад Камел (БХР) 3:35.93  Дересе Мекокек (ЕТИ) 3:36.01  Бернард Лагат (САД) 3:36.20
5000 метри
подробно
 Кенениса Бекеле (ЕТИ) 13:17.09  Бернард Лагат (САД) 13:17.33  Џејмс Квалија Чепкуруи (КАТ) 13:17.78
10,000 метри
подробно
 Кенениса Бекеле (ЕТИ) 26:46.31
CR
 Зерсенај Тадесе (ЕРИ) 26:50.12
SB
 Мозес Масаи (КЕН) 26:57.39
SB
Маратон
подробно
 Абел Кируи (КЕН) 2:06:54
CR
 Емануел Кипчирчир Мутаи (КЕН) 2:07:48  Цегај Кебеде (ЕТИ) 2:08:35
110 метри со пречки
подробно
 Рајан Братвајт (BRB) 13.14
NR
 Теренс Трамел (САД) 13.15  Давид Пејн (САД) 13.15
400 метри со пречки
подробно
 Керон Клемент (САД) 47.91
WL
 Хавијер Кулсон (ПРИ) 48.09
PB
 Бершон Џексон (САД) 48.23
3000 метри со препреки
подробно
 Езекијел Кембои (КЕН) 8:00.43
CR
 Ричард Кипкембои Мателонг (КЕН) 8:00.89
PB
 Буабдела Тари (ФРА) 8:01.18
AR
20 километри брзо одење
подробно
 Валериј Борчин (РУС) 1:18:41  Ванг Хао (КИН) 1:19:06
PB
 Едер Санчес (МЕК) 1:19:22
SB
50 километри брзо одење
подробно
 Сергеј Кирдјапкин (РУС) 3:38:35
WL
 Тронд Нимарк (НОР) 3:41:16
NR
 Хезус Анхел Гарсија (ШПА) 3:41:37
SB
4x100 метри
подробно
 Јамајка
Стив Малингс
Мајкл Фрејтер
Јусејн Болт
Асафа Пауел
Двајт Томас*
Лерон Кларк*
37.31
CR
 Тринидад и Тобаго
Дарел Браун
Марк Бернс
Емануел Каландер
Риџард Томпсон
Кестон Блидман*
37.62
NR
 Обединето Кралство
Симион Вилијамсон
Тајрон Едгар
Марлон Девониш
Хари Ејкинс-Аритеј
38.02
SB
4x400 метри
подробно
 САД
Анџело Тејлор
Џереми Воринер
Керон Клемент
Лашон Мерит
Лајонел Лари*
Бершон Џексон*
2:57.86
WL
 Обединето Кралство
Конрад Вилијамс
Мајк Бингам
Роберт Тобин
Мартин Руни
Дејвид Грин*
3:00.53
SB
 Австралија
Џон Стефенсен
Бен Оферјанс
Тристан Томас
Шон Ро
Џоел Милберс*
3:00.90
SB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

* Натпреварувачи кои се натпреварувале во преелиминациите и добиле медал.

Поле[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Скок во височина
подробно
 Јарослав Рибаков (РУС) 2.32  Киријакос Јоану (КИП) 2.32  Силвестер Беднарек (ПОЛ) 2.32
 Раул Шпанк (ГЕР) 2.32
Скок со стап
подробно
 Стивен Хукер (АВС) 5.90  Ромен Меснил (ФРА) 5.85  Рено Лавилени (ФРА) 5.80
Скок во далечина
подробно
 Двајт Филипс (САД) 8.54  Годфри Котсо Мокоена (ЈАР) 8.47  Мичел Вот (АВС) 8.37
Трискок
подробно
 Филипс Идову (ВБР) 17.73
WL
 Нелсон Евора (ПОР) 17.55  Алексис Копело (КУБ) 17.36
Фрлање ѓуле
подробно
 Кристијан Кантвел (САД) 22.03
WL
 Томаш Мајевски (ПОЛ) 21.91  Ралф Бартелс (ГЕР) 21.37
PB
Фрлање диск
подробно
 Роберт Хартинг (ГЕР) 69.43
PB
 Пјотр Малаховски (ПОЛ) 69.15
NR
 Герд Кантер (ЕСТ) 66.88
Фрлање копје
подробно
 Андрес Торкилдсен (НОР) 89.59
SB
 Гуљелмо Мартинес (КУБ) 86.41
SB
 Јукифуми Мураками (ЈАП) 82.97
Фрлање кладиво
подробно
 Примож Козмус (СЛО) 80.84
SB
 Шимон Зјолковски (ПОЛ) 79.30
SB
 Алексеј Загорњи (РУС) 78.09
Десетобој
подробно
 Треј Харди (САД) 8790
WL
 Леонел Суарез (КУБ) 8640
 Александар Погорелов (РУС) 8528
PB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

Жени[уреди | уреди извор]

Патека[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
 Шели-Ен Фрејзер (ЈАМ) 10.73
WL
 Керон Стујарт (ЈАМ) 10.75
PB
 Кармелита Џетер (САД) 10.90
200 метри
подробно
 Алисон Феликс (САД) 22.02  Вероника Кембел-Браун (ЈАМ) 22.35  Деби Фергусон-Мекензи (БХА) 22.41
400 метри
подробно
 Сања Риџардс (САД) 49.00
WL
 Шерика Вилијамс (ЈАМ) 49.32
PB
 Антонина Кривошапка (РУС) 49.71
800 метри
подробно
 Кастер Семења (ЈАР) 1:55.45
WL
 Џенет Џепкосгеи (КЕН) 1:57.90
SB
 Џени Медоуз (ВБР) 1:57.93
PB
1500 метри
подробно
 Марјам Јусуф Џамал (БХР) 4:03.74  Лиза Добриски (ВБР) 4:03.75  Шенон Роубери (САД) 4:04.18
5000 метри
подробно
 Вивијан Черијот (КЕН) 14:57.97
 Силвија Кибет (КЕН) 14:58.33
 Месерет Дефар (ЕТИ) 14:58.41
10,000 метри
подробно
 Линет Масаи (КЕН) 30:51.24
SB
 Меселеш Мелкаму (ЕТИ) 30:51.34  Вуде Ајалев (ЕТИ) 30:51.95
Маратон
подробно
 Баи Сјуе (КИН) 2:25:15  Јошими Озаки (ЈАП) 2:25:25  Аселефех Мергија (ЕТИ) 2:25:32
100 метри со пречки
подробно
 Бриџет Фостер-Хилтон (ЈАМ) 12.51
SB
 Присила Лопес-Шлип (КАН) 12.54  Делорин Енис-Лондон (ЈАМ) 12.55
SB
400 метри со пречки
подробно
 Мејелн Вокер (ЈАМ) 52.42
CR
 Лашинда Демус (САД) 52.96  Џосан Лукас (ТРИ) 53.20
3000 метри со препреки
подробно
 Марта Домингез (ШПА) 9:07.32
WL
 Јулија Заруднева (РУС) 9:08.39
PB
 Милка Чемос Чејва (КЕН) 9:08.57
PB
20 километри брзо одење
подробно
 Олга Канискина (РУС) 1:28:09  Олив Лохид (ИРС) 1:28:58
SB
 Љу Хунг (КИН) 1:29:10
SB
4x100 метри
подробно
 Јамајка
Симон Фејси
Шели-Ен Фрејзер
Алин Бејли
Керон Стујарт
42.06
 Бахами
Шениква Фергусон
Чандра Старуп
Кристин Амертил
Деби Фергусон-Мекензи
42.29
SB
 Германија
Марион Вагнер
Ана Мелингер
Кетлин Чирх
Верена Зајлер
42.87
SB
4x400 метри
подробно
 САД
Деби Дан
Алисон Феликс
Лашинда Демус
Сања Ричардс
Наташа Хестингс*
Џесика Брд*
3:17.83
WL
 Јамајка
Роузмери Вајт
Новлин Вилијамс-Милс
Шерифа Лојд
Шерика Вилијамс
Калис Спенсер*
3:21.15
SB
 Русија
Анастасија Капачинска
Татјана Фирова
Људмила Литвинова
Антонина Кривошапка
Наталија Назарова*
Наталија Антјук*
3:21.64
SB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

* Натпреварувачки кои се натпреварувале во преелиминациите и добиле медал.

Поле[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Скок во височина
подробно
 Бланка Влашиќ (ХРВ) 2.04  Ана Чичерова (РУС) 2.02  Аријане Фридрих (ГЕР) 2.02
Скок со стап
подробно
 Ана Роговска (ПОЛ) 4.75  Моника Пирек (ПОЛ) 4.65
Не е доделен
 Челси Џонсон (САД) (SB)
Скок во далечина
подробно
 Бритни Рис (САД) 7.10
WL
 Татјана Лебедева (РУС) 6.97
SB
 Марин Меј Мелис (ТУР) 6.80
Трискок
подробно
 Јархелис Савињ (КУБ) 14.95  Мабел Геј (КУБ) 14.61
SB
 Ана Пјатих (РУС) 14.58
Фрлање ѓуле
подробно
 Валери Вили (НЗЛ) 20.44  Надин Клајнерт (ГЕР) 20.20
PB
 Гонг Лиџиао (КИН) 19.89
PB
Фрлање диск
подробно
 Дани Самјуелс (АВС) 65.44
PB
 Јарелис Бариос (КУБ) 65.31
SB
 Николета Грасу (РОМ) 65.20
SB
Фрлање копје
подробно
 Штефи Неријус (ГЕР) 67.30
SB
 Барбора Шпотакова (ЧЕШ) 66.42  Марија Абакумова (РУС) 66.06
Фрлање кладиво
подробно
 Анита Влодарчик (ПОЛ) 77.96
WR
 Бети Хајдлер (ГЕР) 77.12
NR
 Мартина Храснова (СВК) 74.49
Седмобој
подробно
 Џесика Енис (ВБР) 6731
WL
 Џенифер Езер (ГЕР) 6493
PB
 Камила Худзик (ПОЛ) 6471
SB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

Табела на медали[уреди | уреди извор]

       Домаќин (Германија)

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 10 6 6 22
2  Јамајка 7 4 2 13
3  Кенија 4 5 2 11
4  Русија 4 3 6 13
5  Полска 2 4 2 8
6  Германија 2 3 4 9
7  Етиопија 2 2 4 8
8  Обединето Кралство 2 2 2 6
9  ЈАР 2 1 0 3
10  Австралија 2 0 2 4
11  Бахреин 2 0 1 3
12  Куба 1 4 1 6
13  Кина 1 1 2 4
14  Норвешка 1 1 0 2
15  Шпанија 1 0 1 2
16  Барбадос 1 0 0 1
16  Хрватска 1 0 0 1
16  Нов Зеланд 1 0 0 1
16  Словенија 1 0 0 1
20  Франција 0 1 2 3
20  Тринидад и Тобаго 0 1 2 3
22  Бахами 0 1 1 2
22  Јапонија 0 1 1 2
24  Канада 0 1 0 1
24  Кипар 0 1 0 1
24  Чешка 0 1 0 1
24  Еритреја 0 1 0 1
24  Ирска 0 1 0 1
24  Панама 0 1 0 1
24  Португалија 0 1 0 1
24  Порторико 0 1 0 1
32  Естонија 0 0 1 1
32  Мексико 0 0 1 1
32  Катар 0 0 1 1
32  Романија 0 0 1 1
32  Словачка 0 0 1 1
32  Турција 0 0 1 1
Вкупно 47 48 47 142

Сите информации преземени од мрежното место на ИААФ.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IAAF News No.69. IAAF (20 јули 2004) Посетено на 14 август 2009
  2. Event Information - FAQ Berlin 2009 Посетено на 14 август 2009
  3. „2009 World Championships medal table“. Архивирано од изворникот 2009-09-08. Посетено на 16 August 2009.