Ана Пјатих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ана Пјатих (руски: Анна Викторовна Пятых, родена во Москва на 4 април, 1981 година) е руска атлетичарка специјализирана за троскок и скок во далечина.

Нејзини тренери се Витолд Крер и Евгеније Тераваносов. Пјатихова е висока 1,75, а тешка 64 килограми.

Ана Пјатих била првак на Русија во 2004 година. (14,96 м) и во 2006 година (14,67 м). На меѓународен план, таа еднаш освоила сребрен медал на Светското првенство во сала 2006 година и четири пати бронзени медали: два на Светското првенство 2005 во Хелсинки и 2009 година во Берлин еден во сала во 2010 година во Доха, и еден на Европското првенство 2006 година во Гетеборг, и учествувала и во 2004 година во Атина и 2008 година во Пекинг .

Значајни резултати во троскок[уреди | уреди извор]

Година Натпреварување Место Плас Рез.
 Русија
2002 година Европско првенство Минхен, Германија 8 14.08
2003 година Светско првенство во сала Бирмингем, Велика Британија 4 14,35
Светско првенство Париз, Франција 4 14,72
2004 година Олимпијада Атина Грција 8 14,79
2005 година Светско првенство Хелсинки Финска Bronze medal world centered-2.svg 14,78
2006 година Светско првенство во сала Москва Русија Silver medal world centered-2.svg 14,93
Европско првенство Гетеборг Шведска Bronze medal europe.svg 15.02
2007 година Светско првенство Осака, Јапонија 4 14,88
2008 година Светско првенство во сала Валенсија Шпанија 11 13.99
Олимпијада Пекинг, Кина 8 14,73
2009 година Светско првенство Берлин, Германија Bronze medal world centered-2.svg 14.58
2010 г. Светско првенство во сала Доха, Катар Bronze medal world centered-2.svg 14,64
2013 година Светско првенство Москва, Русија 7 14.29

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

  • на отворено:
Скок во далечина - 6,72 м 29 јуни 2007 г. Москва, Русија
троскок - 15,02 м - 9 август 2006 година, Гетеборг, Шведска
  • во сала
Скок во далечина - 6,57 метри 23 јануари 2005 година, Москва, Русија
Троскок - 14,93 м. 11 март 2006 година, Москва, Русија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]