Прејди на содржината

Џереми Воринер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џереми Воринер
Џереми Воринер во 2006
Лични податоци
Полно имеЏереми Метју Воринер
Националност САД
ЖивеалиштеВако, Тексас, САД
Висина1.83 м[1]
Тежина70 кг
Спорт
СпортАтлетика
Дисциплини400 м

Џереми Метју Воринер (англ. Jeremy Matthew Wariner) е американски атлетичар, олимписки и повеќекратен светски првак во трката на 400 метри. Тој освоил златен медал на Летните олимписки игри 2004 на трката на 400 метри, како и на штафетната трка 4 x 400 метри со американскиот тим. На Летните олимписки игри 2008 тој освоил сребро на трката на 400 метри заостанувајќи само една стотинка зад неговиот сонародник и најголем соперник Лешон Мерит, и освоил злато на штафетната трка 4 x 400 метри со американскиот тим. Тој е исто така освојувач на 5 злата на светските првенства.

Најдобри времиња[уреди | уреди извор]

Дисциплина Време (секунди) Место Дата
200 метри 20.19 с Карсон, Калифорнија, САД 21 мај, 2006
300 метри 31.61 с Острава, Чешка 12 јуни, 2008
400 метри 43.45 с Осака, Јапонија 31 август, 2007
400 метри (сала) 45.39 с Фејтвил, Арканзас, САД 13 март, 2004

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]