Прејди на содржината

Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 400 метри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

400 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 28, 29 и 30 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Кирани Џејмс
 Гренада
ЛаШон Мерит
 САД
Кевин Борле
 Белгија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Мајкл Џонсон (USA) 43.18 Севиља, Шпанија 26 август 1999
Рекорд на Првенството
Најдобро оваа сезона  Кирани Џејмс (Grenada) 44.61 Лондон, Велика Британија 5 август 2011
Африкански рекорд  Гери Кикаја (Democratic Republic of the Congo) 44.10 Штутгарт, Германија 9 септември 2006
Азиски рекорд  Мохамед Амер Ал-Малки (Oman) 44.56 Будимпешта, Унгарија 12 август 1988
Северно Американски рекорд  Мајкл Џексон (USA) 43.18 Севиља, Шпанија 26 август 1999
Јужно Американски рекорд  Сандерлеи Парела (BRA) 44.29 Севиља, Шпанија 26 август 1999
Европски рекорд  Томас Шунлибе (GER) 44.33 Рим, Италија 3 септември 1987
Окенаски рекорд  Дарен Клерк (AUS) 44.38 Сеул, Јужна Кореја 26 септември 1988

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 4 од секоја група (Q) и следниот 4 најбрзи (q) продолжуваат полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 3 ЛаШон Мерит  САД 44.35 Q, WL
2 3 Кевин Борле  Белгија 44.77 Q
3 1 Рондел Бартоломеј  Гренада 44.82 Q
4 1 Рени Куов  Тринидад и Тобаго 44.84 Q, SB
5 2 Џермејн Гонсалес  Јамајка 45.12 Q
5 4 Кирани Џејмс  Гренада 45.12 Q
7 1 Грег Никсон  САД 45.16 Q
7 4 Џонатан Борле  Белгија 45.16 Q
9 3 Рабах Јусуф  Судан 45.20 Q
10 1 Табари Анри  Американски Девствени Острови 45.22 Q
11 5 Крис Браун  Бахами 45.29 Q
12 5 Мартин Руни  Обединето Кралство 45.30 Q, SB
13 4 Рамон Милер  Бахами 45.31 Q, SB
14 5 Оскар Писториус  ЈАР 45.39 Q
15 5 Феми Сон Огуноде  Катар 45.42 Q, SB
16 2 Џамал Торенс  САД 45.44 Q
17 5 Нери Бренес  Костарика 45.47 q
18 2 Марцин Марцинишин  Полска 45.51 Q
19 3 Јузо Канемару  Јапонија 45.51 Q
20 2 Деметриус Пиндер  Бахами 45.53 Q
21 1 Рикер Хилтон  Јамајка 45.54 q
22 3 Павел Треникин  Русија 45.55 q, PB
23 4 Вилијам Колацо  Куба 45.89 Q
24 2 Ерисон Хуртаулт  Доминика 46.10 q
25 4 Парк Бонг-Го  Јужна Кореја 46.42 SB
26 5 Тони МекКај  САД 46.76
27 4 Пако Серибе  Боцвана 46.97
28 1 Матиебо Гнанлиго  Бенин 47.01
29 4 Аугусто Стенли  Парагвај 47.31
30 1 Неслон Стон  Папуа Нова Гвинеја 47.86
31 5 Ахмед Мохамед Ал-Мерџаби  Оман 47.99
32 3 Арнолд Сорина  Вануату 48.76 SB
33 4 Баха Ал Фара  Палестински територии 49.04 PB
34 2 Николау Паланка  Ангола 49.37 SB
35 1 Керфала Камара  Гвинеја 49.74 PB
36 2 Ак Хафиј Таџудин Росити  Брунеј 50.12
5 Абду Разак Рабо Сама  Нигер DSQ
3 Арисменди Пегуеро  Доминиканска Република DNS
3 Гери Кикаја  ДР Конго DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следниот 2 најбрзи (q) продолжуваат финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 1 ЛаШон Мерит  САД 44.76 Q
2 3 Џермејн Гонсалес  Јамајка 44.99 Q
3 1 Кевин Борле  Белгија 45.02 Q
4 3 Џонатан Борле  Белгија 45.14 Q
5 3 Рондел Бартоломеј  Гренада 45.17 q
6 2 Кирани Џејмс  Гренада 45.20 Q
7 3 Феми Сон Огуноде  Катар 45.41 q, SB
8 1 Рабах Јусуф  Судан 45.43
9 3 Грег Никсон  САД 45.51
10 2 Табари Анри  Американски Девствени Острови 45.53 Q
11 2 Крис Браун  Бахами 45.54
12 3 Павел Треникин  Русија 45.68
13 1 Рени Куов  Тринидад и Тобаго 45.72
14 2 Џамал Торенс  САД 45.73
15 3 Деметриус Пиндер  Бахами 45.87
16 1 Рамон Милер  Бахами 45.88
17 2 Нери Бренес  Костарика 45.93
18 2 Марцин Марцинишин  Полска 45.94
19 2 Мартин Руни  Обединето Кралство 46.09
20 1 Јузо Канемару  Јапонија 46.11
21 1 Вилијам Колацо  Куба 46.13
22 3 Оскар Писториус  ЈАР 46.19
23 1 Ерисон Хуртаулт  Доминика 46.41
24 2 Рикер Хилтон  Јамајка 46.99

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
5 Кирани Џејмс  Гренада 44.60
4 ЛаШон Мерит  САД 44.63
6 Kevin Borlée  Белгија 44.90
4 3 Џермејн Гонсалес  Јамајка 44.99
5 8 Џонатан Борле  Белгија 45.07
6 2 Рондел Бартоломеј  Гренада 45.45
7 7 Табари Анри  Американски Девствени Острови 45.55
8 1 Феми Сон Огуноде  Катар 45.55

Наводи[уреди | уреди извор]

Наворешни врски[уреди | уреди извор]