Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 20 километри одење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

20 километри одење за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 31 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Олга Канишкина
 Русија
Лиу Хонг
 Кина
Анисја Кирдјапкина
 Русија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Вера Соколова (RUS) 1:25:08 Сочи, Русија 26 февруари 2011
Рекорд на Првенството  Олимпијада Иванова (RUS) 1:25:41 Хелсинки, Финска 7 август 2005
Најдобро оваа сезона  Вера Соколова (RUS) 1:25:08 Сочи, Русија 26 февруари 2011
Африкански рекорд  Грејс Ванјири Нјуе (KEN) 1:34:19 Наироби, Кенија 1 август 2010
Азиски рекорд  Јан Ванг (CHN) 1:26:22 Гангзоу, Кина 19 ноември 2001
Северно Американски рекорд  Марија Грасиела Мендоза (MEX) 1:30:03 Мезидон-Канон, Франција 2 мај 1999
Јужно Американски рекорд  Миријам Рамон (ECU) 1:31:25 Лима, Перу 7 мај 2005
Европски рекорд  Вера Соколова (RUS) 1:25:08 Сочи, Русија 26 февруари 2011
Океански рекорд  Џејн Савил (AUS) 1:27:44 Наумберг, Германија 2 мај 2004

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлета Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg Олга Канишкина  Русија 1:29:42
Silver medal icon.svg Лиу Хонг  Кина 1:30:00
Bronze medal icon.svg Анисја Кирдјапкина  Русија 1:30:13
4 Елиса Ригаудо  Италија 1:30:44 SB
5 Киејанг Шенјие  Кина 1:31:14
6 Сусана Феитор  Португалија 1:31:26
7 Ана Кабекиња  Португалија 1:31:36
8 Кристина Салтанович  Литванија 1:31:40 SB
9 Беатриз Паскал  Шпанија 1:31:46
10 Инес Хенрикез  Португалија 1:32:06
11 Вера Соколова  Русија 1:32:13
12 Олена Шумкина  Украина 1:32:17 SB
13 Марија Васко  Шпанија 1:32:42
14 Гао Ни  Кина 1:32:49
15 Регам Ламбле  Австралија 1:33:38
16 Оливе Логане  Ирска 1:34:02
17 Татијана Минеева  Русија 1:34:08
18 Настасија Јачевич  Белорусија 1:34:09
19 Џејми Фрако  Гватемала 1:34:36
20 Куми Отоши  Јапонија 1:34:37
21 Клер Талент  Австралија 1:34:46
22 Мајуми Кавасаки  Јапонија 1:35:03
23 Јохана Џексон  Обединето Кралство 1:35:32
24 Надиа Боровска-Прокопук  Украина 1:35:38
25 Луси Пелантова  Чешка 1:35:45
26 Јеон Јонг-еон  Јужна Кореја 1:35:52 SB
27 Клаудија Стеф  Романија 1:36:55
28 Агнес Пастаре  Латвија 1:37:48
29 Бригита Вирбалите  Литванија 1:38:39
30 Мариај Мича  САД 1:38:54
31 Мариај Чакова  Словачка 1:39:07
32 Арабели Орхула  Колумбија 1:39:28
33 Ингрид Хернандез  Колумбија 1:39:53
34 Зузана Шиндлерова  Чешка 1:39:57
35 Марие Поли  Швајцарија 1:40:28
36 Милангела Росалес  Венецуела 1:40:49
37 Ракел Лавале Симан  Канада 1:43:31
38 Грејс Ванјиру  Кенија 1:43:59
39 Јадира Гуман  Еквадор 1:45:15
40 Чаима Трабелси  Тунис 1:46:29
Клаудија Балдерама  Боливија DSQ
Мариј Хозе Повес  Шпанија DSQ
Викторија Мадараш  Унгарија DSQ
Неринга Аидетути  Литванија DSQ
Марија Гвадалупе Санчез  Мексико DSQ
Олга Јаковенко  Украина DSQ
Сабин Кранц  Германија DNF
Мелани Сигер  Германија DNF
Масуми Фучисе  Јапонија DNF
Семиха Мутлу  Турција DNF

Наводи[уреди | уреди извор]

Надвоешни врски[уреди | уреди извор]