Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 400 метри со пречки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

400 метри со пречки за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 29 и 30 август и 1 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Дејвид Грин
 Обединето Кралство
Хавиер Кулсон
 Порторико
Луис Јакоб ван Зил
 ЈАР

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Кевин Јанг (USA) 46.78 Барселона, Шпанија 6 август 1992
Рекорд на Шампионтот  Кевин Јанг (USA) 47.18 Штутгарт, Германија 19 август 1993
Најдобро оваа сезона  Луис ван Зил (RSA) 47.66 Преториа, Јужна Африка 25 февруари 2011
Острава, Чешка 31 мај 2011
Африкански рекрод  Самуел Матете (Zambia) 47.10 Цирих, Швајцарија 7 August 1991
Азиски рекорд  Хади Соуан Ал-Сомали (KSA) 47.53 Сиднеј, Австралија 27 септември 2000
Северно Американски рекорд  Кевин Јанг (USA) 46.78 Барселона, Шпанија 6 август 1992
Јужно Американски рекорд  Бајано Камани (Panama) 47.84 Хелсинки, Финска 7 август 2005
Европски рекорд  Стефане Диагана (FRA) 47.37 Лозана, Швајцарија 5 јули 1995
Океански рекорд  Рохан Робинсон (AUS) 48.28 Атланта, САД 31 јули 1996

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 4 од секоја група (Q) и следните 4 најбрзи (q) продолжуваат во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 1 Дејвид Грин  Обединето Кралство 48.52 Q
1 1 Корнел Федерикс  ЈАР 48.52 Q
3 2 Луис Јакоб ван Зил  ЈАР 48.58 Q
4 2 Иса Филипс  Јамајка 48.64 Q, SB
5 1 Хеорг Флајшхауер  Германија 48.72 Q, PB
6 2 Феликс Санчез  Доминиканска Република 48.74 Q, SB
7 5 Џешуа Андерсон  САД 48.81 Q
8 2 Керон Клемент  САД 48.91 Q
9 3 Хавиер Кулсон  Порторико 48.95 Q
10 5 Натан Вудвард  Обединето Кралство 49.06 Q
11 5 Станислав Мелњиков  Украина 49.24 Q, SB
12 3 Анџело Тејлор  САД 49.38 Q
13 3 Александр Деревјагин  Русија 49.43 Q, SB
14 5 Лефорд Грин  Јамајка 49.45 Q
15 3 Андрес Силва  Уругвај 49.48 Q
16 2 Винсент Киплангат Косгеи  Кенија 49.49 q, SB
17 3 Такајуки Кишимото  Јапонија 49.51 q
18 1 Емир Бекрич  Србија 49.67 Q
19 1 Омар Киснерос  Куба 49.69 q
20 1 Махау Сугуимати  Бразил 49.74 q
21 4 Бершон Џексон  САД 49.82 Q
22 2 Хорхе Паула  Португалија 49.82
23 5 Курт Куто  Мозамбик 49.86
24 4 Јехуе Гордон  Тринидад и Тобаго 49.90 Q
25 2 Џамеле Мејсон  Порторико 49.98
26 4 Џозеф Робертсон  Јамајка 50.29 Q
27 4 Џек Грин  Обединето Кралство 50.39 Q
28 3 Ли Зилонг  Кина 50.44
29 4 Ченг Вен  Кина 50.51
30 5 Јута Имазеки  Јапонија 50.92
31 5 Жан Антонио Веилесе  Маврициус 51.02
32 4 Кенет Медвуд  Белиз 51.19
33 4 Такатоши Абе  Јапонија 51.90
34 3 Ли Сунг-јон  Јужна Кореја 52.98

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 1 Хавиер Кулсон  Порторико 48.52 Q
2 2 Дејвид Грин  Обединето Кралство 48.62 Q
3 3 Бершон Џексон  САД 48.80 Q
4 1 Корнел Федерикс  ЈАР 48.83 Q
5 1 Анџело Тејлор  САД 48.86 q
6 2 Феликс Санчез  Доминиканска Република 49.01 Q
7 3 Луис Јакоб ван Зил  ЈАР 49.05 Q
8 3 Александр Деревјагин  Русија 49.07 q, SB
9 2 Јехуе Гордон  Тринидад и Тобаго 49.08
10 2 Иса Филипс  Јамајка 49.16
11 3 Лефорд Грин  Јамајка 49.29
12 1 Џешуа Андерсон  САД 49.33
13 3 Хеорг Флајшхауер  Германија 49.36
14 3 Натан Вудвард  Обединето Кралство 49.57
15 1 Џек Грин  Обединето Кралство 49.62
16 2 Андрес Силва  Уругвај 49.63
17 3 Винсент Киплангат Косгеи  Кенија 49.71
18 1 Станислав Мелњиков  Украина 49.74
19 2 Емир Бекрич  Србија 49.94
20 1 Такајуки Кишимото  Јапонија 50.05
21 3 Омар Киснерос  Куба 50.10
22 1 Џозеф Робертсон  Јамајка 50.39
23 2 Махау Сугуимати  Бразил 50.89
24 2 Керон Клемент  САД 52.11

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg Дејвид Грин  Обединето Кралство 48.26
Silver medal icon.svg Хавиер Кулсон  Порторико 48.44
Bronze medal icon.svg Луис Јакоб ван Зил  ЈАР 48.80
4 Феликс Санчез  Доминиканска Република 48.87
5 Корнел Федерикс  ЈАР 49.12
6 Бершон Џексон  САД 49.24
7 Анџело Тејлор  САД 49.31
8 Александр Деревјагин  Русија 49.32

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]