Прејди на содржината

Јунан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јинан)

Јунан (кин: 云南, 雲南, Yúnnán - јужно од облаците) е покраина во Југозападна Народна Република Кина. Поршина на покраината изнесува 394.000 км2. Главен град е Куенминг. Западно од Јунан е Мјанмар, додека јужно се Лаос и Виетнам. Јунан се наоѓа во планинска област, со најголеми врвови на северозапад и пониски предели на југоисток. Разлика во висината помеѓу планинските врвови и речните долини оди и до 3000 метри. Јунан е богат со руди, а има и разновиден свет на билки. Поголем дел од населението живее во источниот дел на покраината. Во 2007. година во Јунан живееле 44.830.000 луѓе. Јунан е познат како подрачје во кое живее голем број етнички заедници (25). Мнозинство се Хански Кинези (67%), а од останатите најбројни се: Ји (11%), Баи (3,6%), Хани (3,4%), Џуанг (2,7%) и Дај (2,7%).

Улица Кунминг

Надворешни врски[уреди | уреди извор]