Синхронизирано пливање на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лондон 2012
Синхронизирано пливање на
Олимписките игри 2012
Synchronized swimming pictogram.svg
Турнир
Парови  Тимски

Натпреварите во синхронизирано пливање на Летните олимписки игри 2012 во Лондон беа одржани од 5 август до 10 август, во Олимпискиот центар за водени спортови.[1] Две дисциплини се вклучени во програмата: парови и тимски за жени. Се очекува да учествуваат 104 спортистки.[1]

Квалификанти[уреди | уреди извор]

Држава Тимски Парови Спортисти
Flag of Argentina.svg Аргентина X 2
Flag of Australia.svg Австралија X X 9
Flag of Austria.svg Австрија X 2
Flag of Brazil.svg Бразил X 2
Flag of Canada.svg Канада X X 9
Flag of the Czech Republic.svg Чешка X 2
Flag of the People's Republic of China.svg Кина X X 9
Flag of France.svg Франција X 2
Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија X X 9
Flag of Greece.svg Грција X 2
Flag of Egypt.svg Египет X X 9
Flag of Hungary.svg Унгарија X 2
Flag of Israel.svg Израел X 2
Flag of Italy.svg Италија X 2
Flag of Japan.svg Јапонија X X 9
Flag of Kazakhstan.svg Казахстан X 2
Flag of Mexico.svg Мексико X 2
Flag of North Korea.svg Северна Кореја X 2
Flag of Russia.svg Русија X X 9
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја X 2
Flag of Spain.svg Шпанија X X 9
Flag of Switzerland.svg Швајцарија X 2
Flag of Ukraine.svg Украина X 2
Flag of the United States.svg САД X 2
Вкупно: 24 НОК 8 24

Распоред[уреди | уреди извор]

ТС Технички стил СС Слободен стил Ф Финале
Дисциплина↓/Датум → Нед 5 Пон 6 Вто 7 Сре 8 Чет 9 Пет 10
Парови ТС СС Ф
Тимски ТС Ф

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Парови
подробно
 Русија (RUS)
Наталија Ишченко
Светлана Ромашина
 Шпанија (ESP)
Она Карбонели
Андреа Фуентес
 Кина (CHN)
Хуанг Ксуечен
Лиу Оу
Тимски
подробно
 Русија (RUS)
Анастасија Давидова
Марија Громова
Наталија Ишченко
Елвира Хасјанова
Дарија Коробова
Александра Пацкевич
Светлана Ромашина
Аља Шишкина
Анжелика Тиманина
 Кина (CHN)
Чанг Си
Чен Ксиаојун
Хуанг Ксуечен
Јианг ТингТинг
Јианг Венвен
Лиу Оу
Луо Кси
Сун Венјан
Ву Јивен
 Шпанија (ESP)
Клара Басиана
Алба Кабељо
Она Карбонели
Маргалида Креспи
Андреа Фуентес
Таис Хенрикез
Паула Кламбург
Ирене Монтручио
Лаја Понс

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of Russia.svg Русија 2 0 0 2
2 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 0 1 1 2
2 Flag of Spain.svg Шпанија 0 1 1 2
Вкупно 2 2 2 6

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Synchronised Swimming“. London 2012 website. архивирано од оригиналот на 10 септември 2012. https://archive.is/zkQl. конс. 5 јуни 2011.