Синхронизирано пливање на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лондон 2012
Синхронизирано пливање на
Олимписките игри 2012
Турнир
Парови  Тимски

Натпреварите во синхронизирано пливање на Летните олимписки игри 2012 во Лондон беа одржани од 5 август до 10 август, во Олимпискиот центар за водени спортови.[1] Две дисциплини се вклучени во програмата: парови и тимски за жени. Се очекува да учествуваат 104 спортистки.[1]

Квалификанти[уреди | уреди извор]

Држава Тимски Парови Спортисти
Аргентина X 2
Австралија X X 9
Австрија X 2
Бразил X 2
Канада X X 9
Чешка X 2
Кина X X 9
Франција X 2
Велика Британија X X 9
Грција X 2
Египет X X 9
Унгарија X 2
Израел X 2
Италија X 2
Јапонија X X 9
Казахстан X 2
Мексико X 2
Северна Кореја X 2
Русија X X 9
Јужна Кореја X 2
Шпанија X X 9
Швајцарија X 2
Украина X 2
САД X 2
Вкупно: 24 НОК 8 24

Распоред[уреди | уреди извор]

ТС Технички стил СС Слободен стил Ф Финале
Дисциплина↓/Датум → Нед 5 Пон 6 Вто 7 Сре 8 Чет 9 Пет 10
Парови ТС СС Ф
Тимски ТС Ф

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Парови
подробно
 Русија (RUS)
Наталија Ишченко
Светлана Ромашина
 Шпанија (ESP)
Она Карбонели
Андреа Фуентес
 Кина (CHN)
Хуанг Сјуечен
Лиу Оу
Тимски
подробно
 Русија (RUS)
Анастасија Давидова
Марија Громова
Наталија Ишченко
Елвира Хасјанова
Дарија Коробова
Александра Пацкевич
Светлана Ромашина
Аља Шишкина
Анжелика Тиманина
 Кина (CHN)
Чанг Си
Чен Сјаојун
Хуанг Сјуечен
Јианг ТингТинг
Јианг Венвен
Лиу Оу
Луо Кси
Сун Венјан
Ву Јивен
 Шпанија (ESP)
Клара Басиана
Алба Кабељо
Она Карбонели
Маргалида Креспи
Андреа Фуентес
Таис Хенрикез
Паула Кламбург
Ирене Монтручио
Лаја Понс

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Русија 2 0 0 2
2 Кина 0 1 1 2
2 Шпанија 0 1 1 2
Вкупно 2 2 2 6

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Synchronised Swimming“. London 2012 website. Архивирано од изворникот на 2012-09-10. Посетено на 5 June 2011.