Алжир на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алжир на Олимписките игри

Знаме на Алжир
МОК-код  ALG
НОК Алжирски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010

Алжир се натпреварувал на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година. Прв пат се натпреварувал на Олимпијадата во 1964 година и во рамките на Игрите во Атина 2004 година, освоил вкупно дванаесет медали - вклучувајќи и еден златен, еден сребрен и три бронзени медали на Летните олимписки игри 2000 година . Овие медали биле во атлетика (три златни, еден сребрен, две бронзени) и бокс (една златен, пет бронзени). 61 натпреварувач, 46 мажи и 15 жени, учествувале на 57 настани во 10 спортови. [1]

Атлетика[уреди | уреди извор]

Алжирските атлетичари постигнале квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до 3 спортисти во секоја од настаните во „А“ Стандард, и 1 во „Б“ Стандард). [2] [3]

Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Четврт финале Полуфинале Финале
Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг
Худир Агуне 5000 м 13: 29,37 часот 10 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Муса Ауанук 20 км пешачење Н/П 1:28:38 часот 31
Сад Белхоут Маратон Н/П 2:22:32 49
Мустафа Бенасер Н/П DNF
Тарек Букенса 1500 м 3: 37,94 5 П Н/П DNF Не се квалификувал за следната фаза
Камал Булахфане 3: 38,59 4 П Н/П 3: 41,27 5 П 3: 39.02 11
Адем Хечини 400 м 46,50 5 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Мохамед Халди 1500 м 3: 42,47 12 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Малик Луахла 200 м 20,67 2 П 20,93 7 Не се квалификувал за следната фаза
Абделхаким Мазуз 3000 метри стиплчез 8: 36,12 11 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Набил Мади 800 м 1: 47,50 часот 5 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Самир Мусауи 5000 м 12: 24,98 8 q Н/П 14: 02.01 14
Џабир Саид-Герни 800 м 1: 45,90 3 q Н/П 1: 45,80 1 П 1: 45,61 7
Али Саиди Сифф 5000 м 13: 18,94 1 П Н/П 13: 32,57 часот 10
Рахид Зиар Маратон Н/П DNF
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Абдерахмане Хамад Скок во височина 2.25 = 15 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг
Суад Аит Салем 5000 м 16: 02.10 16 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
10000 м Н/П DNF
Насрија Азаид Маратон Н/П DNF
Нуриа Мерах Бенида 1500 м DNS Не се квалификувал за следната фаза
Нахида Тухами 1500 м 4: 06.41 8 q 4: 07.21 8 Не се квалификувал за следната фаза
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Баја Рахули Три скок 14,89 2 П 14,86 6

Бокс[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Мебарек Солтани до 51 кг.  Балакшин (RUS)

L 15–26
Не се квалификувал за следната фаза
Малик Бузијан до 54 кг.  Халаб (FRA)

W 19–16
 Ковалев (RUS)

L 20–23
Не се квалификувал за следната фаза
Хаџ Белкхеир до 57 кг.  Тиштенко (RUS)

L 17–37
Не се квалификувал за следната фаза
Насередин Филали до 64 кг.  Георгиев (BUL)

L RSC
Не се квалификувал за следната фаза
Бенамар Мескин до 69 кг.  Мартиросјан (USA)

L 20–45
Не се квалификувал за следната фаза
Касел Набил до 75 кг.  Абреу (BRA)

W 41–36
 Дирел (USA)

L RSC
Не се квалификувал за следната фаза
Абделхани Кенси до 81 кг.  Сонг Хак-сунг  (KOR)

W 25–19
 Хајдаров  (UZB)

L 19–31
Не се квалификувал за следната фаза

Мечување[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Коло 64 Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Абдерахмане Даиџ поединечно - меч  Кариченко (UKR)

L 6–15
Не се квалификувал за следната фаза
Софијане ел-Азизи поединечно - флорет  Дупре (USA)

W 16–15
 Guyart (FRA)

L 3–15
Не се квалификувал за следната фаза
Насим Ислам Бернај поединечно - сабја  Хуанг Јаојианг  (CHN)

L 6–15
Не се квалификувал за следната фаза
Рауф Салим Бернај  Манетас (GRE)

L 10–15
Не се квалификувал за следната фаза
Реда Бенчехима  Ченг Фен (CHN)

L 3–15
Не се квалификувал за следната фаза
Рауф Салим Бернај

Насим Ислам Бернај

Реда Бенчехима
екипно Н/П  Грција (GRE)

L 25–45
Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Коло 64 Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Захра Гамие поединечно - меч  Бранза (ROM)

L 14–15
Не се квалификувал за следната фаза
Васила Саид-Герни поединечно - флорет Н/П  Менг Џи (CHN)

L 12–15
Не се квалификувал за следната фаза

Џудо[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Коло 32 Коло 16 Четвртфиналеs Полуфиналеs 1 2 3 Финале/ BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Омар Ребахи −60 kg  Донбај (KAZ)

L 0000–0001
Не се квалификувал за следната фаза
Амар Мериџа −66 kg  ел-Хади (EGY)

W 1000–0001
 Вакс (ISR)

W 0010–0000
 Крнаќ (SLO)

L 0000–1001
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Пењас (ESP)

L 0001–0020
Не се квалификувал за следната фаза
Нуредин Јагуби −73 kg  Лату (TGA)

W 1111–0000
 Билодид (UKR)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Амар Бениклеф −81 kg  ел-Сајед (EGY)

W 1020–0000
 Ванер (GER)

L 0000–1002
Не се квалификувал за следната фаза
Калед Медах −90 kg  Хонорато (BRA)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Sami Belgroun −100 kg  Ајала  (PUR)

W 1010–0000
 Јакураули (GEO)

L 0001–1010
Не се квалификувал за следната фаза
Mohamed Bouaichaoui +100 kg  Пертелсон (EST)

L 0010–1010
Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Коло 32 Коло 16 Четвртфиналеs Полуфиналеs Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Финале/ BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Сораја Хадад −48 kg  Али (CAF)

W 1110–0000
 Замбрано (CUB)

W 1000–0000
 Тани (JPN)

L 0001–1101
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Карајанопулу (GRE)

L 0100-0101
Не се квалификувал за следната фаза
Салима Суакри −52 kg  Нарекс (SLO)

W 0010–0001
 Донгмеј (CHN)

L 0000–0001
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Имбријани (GER)

W 0110–0001
 Алуаш (ROM)

W 0120–0100
 Савон (CUB)

L 0000–1000
5
Лила Латорус −57 kg  Луксијанг (CHN)

L 0011–1100
Не се квалификувал за следната фаза
Рахида Овердан −70 kg  Кин Ди (CHN)

L 0010–0110
Не се квалификувал за следната фаза

Веслање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Репешажа Полуфинале Финале
Време Ранг Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Мохамед Аич слободен 7: 41,85 4 Р. 7: 46,98 4 SD / E 7: 22.05 5 ФЕ 7: 25,49 28

Пливање[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Рауф Бенабид 200 м индивидуално мешано 2: 06,34 часот 35 Не се квалификувал за следната фаза
Софијан Даид 100 м градно 1: 03,63 32 Не се квалификувал за следната фаза
200 м градно 2: 17,78 31 Не се квалификувал за следната фаза
Салим Илес 50 м слободен стил 22.26 4 П 22,16 НР 4 П 22.37 8
100 м слободен стил 49,72 16 П 49,13 5 П 49,30 часот 7
Махрез Мебарек 200 м слободно 1: 53.00 часот 36 Не се квалификувал за следната фаза
400 м слободно 3: 59,10 30 Не се квалификувал за следната фаза
Агилес Слимани 100 м пеперутка 56.22 48 Не се квалификувал за следната фаза
200 м пеперутка 2: 04,93 32 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Време Ранг Време Ранг
Сабриа Дахане 400 м индивидуално мешано 5: 10,20 часот 24 Не се квалификувал за следната фаза

Пинг-понг[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Фаза 1 Фаза 2 Фаза 3 Фаза 4 Четвртфиналеs Полуфиналеs Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Мохамед Буџаџа поединечно  Камал (IND)

L 1–4
Не се квалификувал за следната фаза
Мохамед Буџаџа

Абдел Хаким Џазири
двојки Н/П  Арај /
Јузава (JPN)


L 0–4
Не се квалификувал за следната фаза
Леила Букета поединечно  Хуанг-хуа (TPE)

L 0–4
Не се квалификувал за следната фаза
Асма Менаифи

суад Нечаб
двојки  Кахија /
Гени (TUN)


L 2–4
Не се квалификувал за следната фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Ламина Овхаб поединечно  Робредо (ESP)

L 3–6, 4–6
Не се квалификувал за следната фаза

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Ранг
Резултат Ранг Резултат Ранг
Нафа Бенами Машки 56 кг 105 12 130 DNF 105 DNF
Леила Ласуани Жени 63 кг 85 8 115 6 200 7

Борење[уреди | уреди извор]

Грчко-римски стил
Атлетичар Настан Елиминации Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Самир Бенџенаф −55 kg  Ривас (CUB)

L 0–4 ST
 Ранграз (IRI)

L 0–4 ST
3 Не се квалификувал за следната фаза 20

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Algeria at the 2004 Summer Games“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2012-05-21.
  2. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
  3. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]