Грција на Летните олимписки игри 1896

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грција на Олимписките игри

Знаме на Грција
МОК-код  GRE
НОК Грчки олимписки комитет
врска &100000000000000000000000
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016  • 2020 •
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Грција била домаќин на Летните олимписки игри во Атина во 1896 година. Бројот на грчки натпреварувачи обично се наведува 169, а Грците споменуваат 176[1].

Добитници на медали[уреди | уреди извор]

Грција завршила како втора земја со вкупен резултат од 10 златни, 17 сребрени и 19 бронзени медали, вкупно 46 медали.

Злато[уреди | уреди извор]

 • Николаос Андријакопулос - гимнастика, искачување на јаже
 • Јоанис Јоргидис - мечување, сабја
 • Пантелис Карасевдас - стрелаштво, воена пушка
 • Аристидис Константинидис - возење велосипед, друмска трка
 • Спиридон Луис - атлетика, маратон
 • Јоанис Малокинис - пливање, 100 метри за морнари
 • Јоанис Митропулос - гимнастика, кругови
 • Јоргос Орфанидис - стрелаштво, пушка по слободен избор
 • Јоанис Франгудис - стрелаштв, брз оган
 • Леонидас Пиргос - мечување

Сребро[уреди | уреди извор]

 • Јоанис Андреу - пливање, 1.200 метри слободно
 • Спиридон Хасапис - пливање, 100 метри за морнари
 • Милтијадес Гускос - атлетика, фрлање ѓуле
 • Телемахос Каракас - мечување, сабја
 • Дионисиос Касдаглис - тенис, синглови
 • Јоргос Колетис - возење велосипед, 100 километри
 • Стаматиос Николопулос - возење велосипед, 333,3 метри
 • Стаматиос Николопулос - возење велосипед, спринт 2 километри
 • Georgeорџ Орфанидис - пукање, брз оган пиштол
 • Панајотис Параскевопулос - атлетика, фрлање диск
 • Павлос Павлидис - стрелаштво, воена пушка
 • Антониос Пепанос - пливање, 500 метри слободно
 • Јоанис Франгудис - стрелаштво, пушка по слободен избор
 • Јоргос Цитас - борење, грчко-римски стил
 • Карилаос Василакос - атлетика, маратон
 • Томас Ксенакис - гимнастика, качување по јаже
 • Панелиниос Гимнастикос Силогос - гимнастика, тимски разбој

Бронза[уреди | уреди извор]

 • Ефстатиос Хорофас - пливање, 500 метри слободно
 • Ефстатиос Хорофас - пливање, 1.200 метри слободно
 • Стефанос Кристопулос - борење, грчко-римски стил
 • Евангелос Дамаскос - атлетика, скок со стап
 • Димитриос Дривас - пливање, 100 метри за морнари
 • Димитриос Големис - атлетика, 800 метри
 • Николаос Моракис - стрелаштво, воен пиштол
 • Александрос Николопулос - кревање тегови, една рака
 • Јоргос Папасидерис - атлетика, фрлање на топката
 • Константинос Папатитис - тенис, мажи поединечно
 • Јоанис Персакис - атлетика, скок во далечина
 • Петрос Персакис - гимнастика, кругови
 • Јоанис Франгудис - стрелаштво
 • Перикле Пиеракос Мавромихалис - мечување, флорет за аматери
 • Јоанис Теодоропулос - атлетика, скок со стап
 • Николаос Трикупис - стрелаштво, воена пушка
 • Сотириос Версис - атлетика, фрлање диск
 • Сотириос Версис - кревање тегови, со две раце
 • Етникос Гимнастикос Силогос - гимнастика, тимски разбој

Резултати по дисциплини[уреди | уреди извор]

Атлетика[уреди | уреди извор]

Грчките спортисти учествувале во сите атлетски дисциплини, освен трката на 400 метри и скок во височина и освоиле 10 медали: 1 златен, 3 сребрени и 6 бронзени. Грците со нетрпение очекувале да ги освојат сите медали на маратонот, сè додека не се открило дека Спиридон Белокас возел дел од патеката, па затоа бил дисквалификуван.

Дисциплина Место Атлетичар Полуфинале Финале
100 м 5 Александрос Калкокондилис 12,75 с 12,6 ц
Јоргос Гениматас Непознато Не се квалификувал
800 м 3 Димитриос Големис 2:16,8 2:28,0
Ангелос Фецис Непознато Не се квалификувал
Димитриос Томпроф Непознато
1.500 м 5 Ангелос Фецис Није било Непознато
6 Димитриос Големис Непознато
Константинос Каракацанис Непознато
Димитриос Томпроф Непознато
110 м препони Атанасиос Скалцојанис Непознато Не се квалификувал
Анастасиос Андреу Непознато
маратон 1 Спиридон Луис Не е одржано 2:58:50
2 Карилаос Василакос 3:06:03
4 Јоанис Вретос Непознато
5 Eleitherios Papasimeon Непознато
6 Димитриос Делијанис Непознато
7 Евангелис Геракарис Непознато
8 Стаматиос Масурис Непознато
Јоанис Лаврентис Није завршио
Јоргос Григориу Није завршио
Илијас Кафецис Није завршио
Димитриос Христопулос Није завршио
Спиридон Белокас Дисквалификуван
Скок во далечина 4 Александрос Калкокондилис Не е одржано 5,74 м
Атанасиос Скалцојанис Непознато
Троскок 3 Јоанис Персакис Не е одржано 12,52 м
Непознато
скок мотком 3 Евангелос Дамаскос Не е одржано 2,60 м
Јоанис Теодоропулос 2,60 м
5 Василиос Ксидас 2,40 м
Бацање кугле 2 Милтијадес Гускос‎ Не е одржано 11,03 м
3 Јоргос Папасидерис 10,36 м
Фрлање на диск 2 Панајотис Параскевопулос Не е одржано 28,95 м
3 Сотирос Версис 27,78 м
Јоргос Папасидерис Непознато

Возење велосипед[уреди | уреди извор]

Грција учествувала во сите шест велосипедски дисциплини и освоила 1 златен и 3 сребрени медали.

Дисциплина Место Велосипедист Време / растојание
333,3 м 2 Стаматиос Николопулос 26.0
спринт 2 км 2 Стаматиос Николопулос 5: 00.2
10 км 5 Аристидис Константинидис Непознато
- Јоргос Колетис Не е завршено
100 км 2 Јоргос Колетис Непознато
- Аристидис Константинидис Не е завршено
Трка 12 часа - Јоргос Параскевопулос Не е завршено
Ловердос Не е завршено
А. Трипипатис-Трипијарис Не е завршено
Константинос Константину Не е завршено
Друмска трка 1 Аристидис Константинидис 3: 22,31 часот
- Јоргос Аспиотис Непознато
Милтиадес Јатру Непознато
Константинос Константину Непознато
Јоргос Параскевопулос Непознато

Мечување[уреди | уреди извор]

Грчките мечувалци ги осволе првото и второто место во дисциплината сабја, третото место во конкуренција на аматерски флорет, а најзначајната победа на Пиргос била во конкуренција на професионални флорети, кога го освоиле првиот златен медал за Грција на современите Олимписки игри над Французинот Жан-Морис Пероне. Грција ја претставувале 6 натпреварувачи.

Дисциплина Место Мечувалец Резултатот Тушеви Група Финалето
Сфатив Изгубени За Против
Сабја 1 Јоанис Јоргидис 4 0 12 6 - Не се одржува
2 Телемахос Каракас 3 1 11 5 - Не се одржува
5 Јоргос Јатридис 0 4 3 12 - Не се одржува

Индивидуални резултати - сабја[уреди | уреди извор]

Натпревар Противник Нација Резултат
1 Телемахос Каракалос  Кралство Грција 3-0 Адолф Шмал  Австриско Царство
2 Јоанис Јоргидис  Кралство Грција 3-0 Јоргос Јатридис  Кралство Грција
3 Телемахос Каракалос  Кралство Грција 3-2 Холгер Нилсен  Данска
4 Јоанис Јоргидис  Кралство Грција 3-2 Адолф Шмал  Австриско Царство
5 Холгер Нилсен  Данска 3-1 Јоргос Јатридис  Кралство Грција
6 Јоанис Јоргидис  Кралство Грција 3-1 Телемахос Каракалос  Кралство Грција
7 Адолф Шмал  Австриско Царство 3-2 Јоргос Јатридис  Кралство Грција
8 Јоанис Јоргидис  Кралство Грција 3-2 Холгер Нилсен  Данска
9 Телемахос Каракалос  Кралство Грција 3-0 Јоргос Јатридис  Кралство Грција

Резултати по нации[уреди | уреди извор]

Противници по нација Победа Пораз Процент
Австрија 2 1 .667
Данска 2 1 .667
Грција 4 4 .500
Вкупно 8 6 .611
Дисциплина Место Натпреварувач Резултат Туш Група Финале
Добиени Изгубени За Против
флорет 3 Перикле Пиеракос Мавромихалис 2 1 7 4 2
група А.
Не се одржило
4 Атанасиос Вурос 2 1 8 4 2
група Б.
Не се одржило
5 Костантинос Комниос Милиотис 1 2 5 7 3-ти
група Б.
Не се одржило
7 Јоргос Балакакис 0 3 3 9 4
група Б.
Не се одржило
Јоанис Пулос 0 3 4 9 4
група А.
Не се одржило
професионално. 1 Леонидас Пиргос 1 0 3 1 Не се одржило Победи со 3-1
Jeanан-Морис ПеронеФранција

Индивидуални резултати - флорет[уреди | уреди извор]

Група А.
Натпревар Противник Нација Резултат
А1 Перикле Пиеракос Мавромихалис 3-1 Анри Делаборд Франција
А2 Анри Кало Франција 3-2 Јоанис Пулос
А3 Перикле Пиеракос Мавромихалис 3-0 Јоанис Пулос
А5 Анри Кало Франција 3-1 Перикле Пиеракос Мавромихалис
А6 Анри Делаборд Франција 3-1 Јоанис Пулос
Група Б.
Натпревар Победник Резултат Поразен
Б1 Костантинос Комниос Милиотис 3-1 Georgeорџ Балакакис
Б2 Јуџин Анри Гравелот Франција 3-2 Атанасиос Вурос
Б3 Атанасиос Вурос 3-1 Јоргос Балакакис
Б4 Јуџин Анри Гравелот Франција 3-2 Костантинос Комниос Милиотис
Б5 Јуџин Анри Гравелот Франција 3-1 Georgeорџ Балакакис
Б6 Атанасиос Вурос 3-0 (сл. ) Костантинос Комниос Милиотис

Резултати по нации[уреди | уреди извор]

Противници по нација Победа Пораз Процент
Франција 1 6 .166
Грција 4 4 .500
Вкупно 5 10 .333

Гимнастика[уреди | уреди извор]

Имињата на членовите на грчките екипи кои се натпреваруваат во гимнастика се главно непознати. Грчките натпреварувачи освоиле два медали по: Качување на јаже (злато и сребро), кругови (злато и бронза) и екипно во разбој (сребро и бронза).

Дисциплина Место Гимнастичар
Разбој - Филипос Карвелас
Јоанис Митропулос
Антонис Папајоану
Вратило - Антонис Папајоану
Леонидас Циклитирас
Коњ со костец - Атистовулос Петмезас
кругови 1 Јоанис Митропулос
3 Петрос Персакис
Дисциплина Место Гимнастичарка Висина
Јаже 1 Николаос Андријакопулос 14,0 метри
2 Томас Ксенакис 14,0 метри
Дисциплина Место Екипата
Тим на разбој 2 Панхеленско здружение (): Сотирос Атанасопулос, Николаос Андријакопулос, Петрос Персакис, Томас Ксенакис, 29 натпреварувачи со непознато име
3 Етнички сојузи () : Јоанис Хризафис, Јоанис Митропулос, Димитриос Лундрас, Филипос Карвелас, 15 натпреварувачи, непознато име

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Грчките стрелци ги добиле дисциплините со пушка и натпреварот брз оган, но не можеле да се натпреваруваат со браќата Пејн од САД во дисциплините, воениот пиштол и пиштолот од слободен избор.

Дисциплина Место Стрелац Резултат Хитац
Војничка пушка 1 Пантелис Карасевдас 2350 40
2 Павлос Павлидис 1978 38
3 Николаос Трикупис 1713 34
4 Анастасиос Метаксас 1701 Непознато
5 Јоргос Орфанидис 1698 Непознато
7 Јоргос Дијамантис 1456 Непознато
9 Јоанис Теофилакис 1261 Непознато
11 Alexios Fetsios 894 Непознато
12 Спирирон Стаис 845 Непознато
Аристовулос Петмезас Unknown
Г. Карајанопулос Непознато
22 друга, непознатих имена непознато
Пушка слободног избора 1 Јоргос Орфанидис 1583 37
2 Јоанис Франгудис 1312 31
4 Анастасиос Метаксас 1102 Непознато
5 Пантелис Карасевдас 1039 Непознато
Антелоханасис Непознато
Јоргос Дијамантис Непознато
Alexios Fetsios Непознато
Каракацантис Непознато
Кацидакис Непознато
Николоас Левидис Непознато
Зенон Михаилидис Непознато
Мустакопулос Непознато
Павлос Павлидис Непознато
Александрос Теофилакис Непознато
Јоанис Теофилакис Непознато
Николаос Трикупис Непознато
Леонидас Лангакис Не завршил
Јоанис Вуракис Не завршил
Војнички пиштол 3 Николаос Моракис 205 Непознато
4 Јоанис Франгудис Непознато
Зенон Михалидис Непознато
Јоргос Орфанидис Непознато
Пантазидис Непознато
Пацурис Непознато
Павлос Павлидис Непознато
Аристовулос Петмезас Непознато
Платис Непознато
Вавис Непознато
Пантелис Карасевдас Не завршил
Санидис Не завршил
Пиштол брза палба 1 Јоанис Франгудис 344 23
2 Јоргос Орфанидис 249 20
Пиштол слободен избор 3 Јоанис Франгудис Непознато
4 Леонидас Моракис Непознато
5 Јоргос Орфанидис Непознато

Пливање[уреди | уреди извор]

Имињата на неколку грчки пливачи не се запишани. Грција стигна до единствениот златен медал во пливање во дисциплината каде што имаат право само грчки едриличари, каде сиумот освои сребрен и бронзен медал. Покрај овие, освоени се уште две сребрени и две бронзени медали во подолги дисциплини.

Дисциплина Позиција Пливач Време
100 м слободен стил - Georgeорџ Анинос Непознато
Ефстатиос Хорофас Непознато
Александрос Хрисафос Непознато
четворица пливачи со непознато име Непознато
500 м слободно 2 Антониос Пепанос 9: 57,6
3 Ефстатиос Хорофа Непознато
1.200 м слободно 2-ри Јоанис Андреу 21: 03.4
3 Ефстатиос Хорофас Непознато
- Н. Карватас Непознато
тројца пливачи со непознати имиња Непознато
100 метри бесплатно за морнарите 1 Јоанис Малокинис 2: 20.4
2 Спиридон Хасапис Непознато
3 Димитриос Дривас Непознато

Тенис[уреди | уреди извор]

Грчките тенисери освоија сребрени и бронзени медали во поединечна конкуренција. Во играта на двојки, Касдаглис и Петрококинос учествуваа како Мешовит тим и го освоија второто место, но освоените медали не се припишуваат на вкупниот број освоени грчки медали.

Дисциплина Позиција Натпреварувач Прво коло Четвртфинале Полуфинале Финале
поединечно 2 Дионисиос Касдаглис Победил

Франција Деферт
Победил

К. Акратопулос
Победил

Тапавица
Изгубил од

Обединето Кралство Боланд
3 Константинос Паспатис Победил

Обединето Кралство Робертсон
Победил

А. Акратопулос
Изгубил од

Обединето Кралство Боланд
Не се квалификувал
5 Аристидис Акратопулос Победио

Обединето Кралство (АУС) Флек
Изгубио од

Паспатис
Не се квалификувал
Константинос Акратопулос Слободан Изгубил од

Касдаглис
Евангелос Ралис Победио

Петрококинос
Изгубио од

Обединето Кралство Боланд
8 Димитрис Франгопулос Изгубио од

Тапавица
Не се квалификувал
Деметриос Петрококинос Изгубио од

Ралис
Мушки парови 2 Дионисиос Касдаглис

Деметриос Петрококинос
Не е одржано Победиле

Паспатис

Ралис
Победиле

Обединето Кралство (АУС) Флек

Обединето Кралство Робертсон
Изгубиле од

Germany Траун

Обединето Кралство Боланд
4 Аристидис Акратопулос

Константинос Акратопулос
Изгубили од

Germany Траун

Обединето Кралство Боланд
не се квалификувале
Константинос Паспатис

Евангелос Ралис
Изгубили од

Касдаглис

Петрококинос

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Александрос Николопулос крена 57 килограми, како и второпласираниот Јенсен, но тоа го стори по уште еден натпревар со неговиот сонародник Сотирос Версис, со кого имаше ист резултат од 40 килограми, па мораа да кренат уште еднаш за да го добијат третиот- поставени.

Дисциплина Позиција Кревач на тегови Најдобар резултат
со една рака 3 Александрос Николопулос 57,0 кг
40,0 кг
4 Сотириос Версис 40,0 кг
две раце 3 Сотириос Версис 90,0 кг
4 Јоргос Папасидерис 90,0 кг

Борење[уреди | уреди извор]

Кристопулос во четвртфиналето го совлада Унгарецот Момчило Тапавица. Во полуфиналето се сретна со Цитас, кој беше слободен во четвртфиналето. Цитас победи, а Кристолулос го освои третото место. Последниот натпревар Цитас и Шуман траеше 40 минути пред да мора да се прекине поради мрак, па затоа беше одложен за утре. Борбата во продолжението на финалниот натпревар не беше толку „тешка“ како претходниот ден, а Шуман лесно дојде до победата.

Дисциплина Позиција Борач Четврт финале Полуфинале Финале
Грчко-римски стил 2 Јоргос Цитас слободен Победил
Стефанос Христопулос
Изгубил од
Германско Царство Карл Шуман
3 Стефанос Кристопулос Победил
Момчила Тапавица
Изгубил од
Јоргос Цитас
не се пласирал

Резултати по нации[уреди | уреди извор]

Земја противник Победа Пораз Процент
Германија 0 1 .000
Унгарија 1 0 1.000
Вкупно меѓународно 1 1 .500
Грција 1 1 .500
Вкупно 2 2 .500

Литература[уреди | уреди извор]

 1. Познати се 103 имиња. Од непознатите, 7 се пливачи, 22 стрелци и 44 гимнастичарки, што е вкупно 176 натпреварувачи. Повеќето историчари го намалуваат бројот на непознати натпреварувачи за 6, оправдувајќи се дека во два случаи истите пливачи се меѓу познатите и непознатите, како и забележуваат дека 103-те натпреварувачи вклучуваат две познати гимнастичарки меѓу 44-те непознати. Овие две измени го намалуваат бројот на натпреварувачи на 172. Споредувањето на неколку дисциплини од различни спортови покажува дека тој верува дека уште тројца непознати натпреварувачи се во други спортови и ја намалува бројката на 169, што ги користи за Грција, Кипар и Измир. Грците биле убедливо најуспешни, освојувајќи вкупно 46 медали, 26 повеќе од Соединетите држави. Сепак, тие се официјално на второто место затоа што освоиле 10 златни медали, еден помалку од Соединетите држави. Грците учествувале на 172 натпревари во 39 дисциплини. Само четири дисциплини биле без грчки спортисти: 400 метри и скок во височина во атлетика и гимнастика во скокање и тимско вежбање на вратило

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Lampros, S. P.; Polites, N. G.; De Coubertin, Pierre; Philemon, P. J. & Anninos, C. (1897). The Olympic Games: BC 776 - AD 1896. Athens: Charles Beck.CS1-одржување: ref=harv (link) (Digitally available at [1])
 • Mallon, Bill & Widlund, Ture (1998). The 1896 Olympic Games. Results for All Competitors in All Events, with Commentary. Jefferson: McFarland. ISBN 978-0-7864-0379-0.CS1-одржување: ref=harv (link) (Excerpt available at [2])
 • Smith, Michael Llewellyn (2004). Olympics in Athens 1896. The Invention of the Modern Olympic Games. London: Profile Books. ISBN 978-1-86197-342-9.CS1-одржување: ref=harv (link)