Грција на Летните олимписки игри 1900

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грција на Олимписките игри

Знаме на Грција
МОК-код  GRE
НОК Грчки олимписки комитет
врска &100000000000000000000000
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016  • 2020 •
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Грција се натпреварувала на Летните олимписки игри во Париз, Франција во 1900 година. Тројца грчки натпреварувачи имале четири учества во три настани распоредени во две дисциплини. Ниту еден грчки спортист не освои медал.

Резултати по дисциплинама[уреди | уреди извор]

Атлетика[уреди | уреди извор]

Двојица грчких атлетича учествовали су у две бацачке дисциплине атлетског приограма. Параскевопулос је заузео 4 и 5 место, а Версис је одустао од такмичења.

Дисциплина Место Атлетичар Полуфинале Финале
Фрлање ѓуле 5 Панајотис Параскевопулос 11,29 м 5 место 11,52 м
- Сотирос Версис не учествувал
Фрлање диск 4 Панајотис Параскевопулос 34,4 м 4. место 34,50 м

Голф[уреди | уреди извор]

Грција била една од четирите нации кои се натпреварувале на првиот олимписки турнир во голф.

Дисциплина Место Голфер Резултат
Мажи
(36)
11 Александрос Меркати 246