Женска кошаркарска репрезентација на Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селекцијата на Србија на Светското првенство за жени на ФИБА 2014 година.
Србија (црвено осветлено) против Турција на Светското првенствоза жени на ФИБА 2014 година.
Шампионите на Евробаскет 2015 на српски печат од 2015 година

Женската кошаркарска репрезентација на Србија (српски: Женска кошаркашка репрезентација Србије / Ženska košarkaška reprezentacija Srbije) ја претставува Србија на меѓународни натпревари во женска кошарка и е контролирана од Кошаркарската федерација на Србија. Србија во моментов е европски шампион и се наоѓа на седумнаесеттото место на Светската ранг листа на ФИБА.[1]

На меѓународни натпревари порано беше претставувана како „женска кошаркарска репрезентација на СР Југославија / Србија и Црна Гора“ до 2006 година. Кога Србија стана независна, таа стана држава наследничка на Србија и Црна Гора и, според тоа, резултатите од претходната држава СР Југославија / Србија и Црна Гора со право и припаѓаат.[2]

За резултатите пред 1992 година, видете ја женска кошаркарска репрезентација на Југославија.

Забележителни играчи[уреди | уреди извор]

 • МВП на ФИБА Евробаскетот
  • Ана Дабовиќ – 2015 г
  • Соња Васиќ – 2021 година
 • Тим на сите турнири на ФИБА Евробаскет
  • Ана Дабовиќ – 2015 г
  • Соња (Петровиќ) Васиќ – 2015, 2019, 2021 г.
 • WNBA шампион
  • Ана Дабовиќ – 2015 г
 • Најдобар стрелец во Евролигата
  • Мила Николиќ – 2000 г
  • Ана Јоковиќ – 2003 г
  • Гордана Грубин – 2004 г

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Кошаркарската федерација на Србија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ranking Women after the 2014 FIBA World Championship for Women“. FIBA.com. Посетено на 13 October 2014.
 2. „PR no.22: Montenegro becomes 213th FIBA Member“. FIBA. Посетено на 26 August 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]