Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2004 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2004
Детали
ДомаќинАтина
ГрадГрција
Дата14 - 26 август
Екипи10
СтадиониОлимписки хокеарски центар
Освојувачи на медали
Злато Германија (1-ви титула)
Сребро Холандија
Бронза Аргентина
Статистика
Одиграно натпревари29
Постигнато погодоци105 (3.62 per match)
2000 (претходен) (следен) 2008

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2004 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 10 репрезентации.

Првото место го освоил Германија, второто Холандија и третото Аргентина.

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Кина 4 4 0 0 11 2 +9 12
 Аргентина 4 3 0 1 12 4 +8 9
 Јапонија 4 2 0 2 5 7 −2 6
 Нов Зеланд 4 1 0 3 3 9 −6 3
 Шпанија 4 0 0 4 3 12 −9 0
14 август 2004
10:30
 Кина 3 – 0  Јапонија
Извештај

14 август 2004
20:00
 Аргентина 4 – 0  Шпанија
Извештај

16 август 2004
08:30
 Јапонија 1 – 3  Аргентина
Извештај

16 август 2004
18:00
 Нов Зеланд 0 – 2  Кина
Извештај

18 август 2004
08:30
 Кина 3 – 0  Шпанија
Извештај

18 август 2004
20:00
 Јапонија 2 – 0  Нов Зеланд
Извештај

20 август 2004
10:30
 Нов Зеланд 0 – 3  Аргентина
Извештај

20 август 2004
20:00
 Шпанија 1 – 2  Јапонија
Извештај

22 август 2004
10:30
 Шпанија 2 – 3  Нов Зеланд
Извештај

22 август 2004
18:00
 Аргентина 2 – 3  Кина
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Холандија 4 4 0 0 14 5 +9 12
 Германија 4 2 0 2 6 10 −4 6
 Јужна Кореја 4 1 1 2 9 8 +1 4
 Австралија 4 1 1 2 6 5 +1 4
 ЈАР 4 1 0 3 5 12 −7 3
14 август 2004
08:30
 Холандија 6 – 2  ЈАР
Извештај

14 август 2004
18:00
 Австралија 1 – 2  Германија
Извештај

16 август 2004
10:30
 ЈАР 0 – 3  Австралија
Извештај

16 август 2004
20:00
 Јужна Кореја 2 – 3  Холандија
Извештај

18 август 2004
10:30
 Холандија 4 – 1  Германија
Извештај

18 август 2004
18:00
 ЈАР 0 – 3  Јужна Кореја
Извештај

20 август 2004
08:30
 Јужна Кореја 2 – 2  Австралија
Извештај

20 август 2004
18:00
 Германија 0 – 3  ЈАР
Извештај

22 август 2004
08:30
 Германија 3 – 2  Јужна Кореја
Извештај

22 август 2004
20:00
 Австралија 0 – 1  Холандија
Извештај

9-10 место[уреди | уреди извор]

27 август 2004
09:00
 Шпанија 3 – 4 (a.e.t.)  ЈАР
Извештај

5-8 место[уреди | уреди извор]

  5 место
             
24 август 2004
  Јужна Кореја 2  
  Нов Зеланд (a.e.t.) 3  
 
27 август 2004
      Нов Зеланд 0
    Австралија 3
7 место
24 август 2004 27 август 2004
  Јапонија 1   Јужна Кореја  3
  Австралија 3     Јапонија  1
24 август 2004
08:30
 Јужна Кореја 2 – 3 (a.e.t.)  Нов Зеланд
Извештај

24 август 2004
11:00
 Јапонија 1 – 3  Австралија
Извештај

7-8 место[уреди | уреди извор]

27 август 2004
08:30
 Јужна Кореја 3 – 1  Јапонија
Извештај

5-6 место[уреди | уреди извор]

27 август 2004
11:00
 Нов Зеланд 0 – 3  Австралија
Извештај

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
24 август 2004
  Холандија (p.s.) 2 (4)  
  Аргентина 2 (2)  
 
26 август 2004
      Холандија 1
    Германија 2
Бронза
24 август 2004 26 август 2004
  Кина 0 (3)   Аргентина  1
  Германија (p.s.) 0 (4)     Кина  0
24 август 2004
18:00
 Холандија 2 – 2 (a.e.t.)  Аргентина
Извештај

24 август 2004
20:30
 Кина 0 – 0 (a.e.t.)  Германија
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

26 август 2004
18:00
3rd  Аргентина 1 – 0  Кина
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

26 август 2004
20:30
2nd  Холандија 1 – 2  Германија 1
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

  1.  Германија
  2.  Холандија
  3.  Аргентина
  4.  Кина
  5.  Австралија

  1.  Нов Зеланд
  2.  Јужна Кореја
  3.  Јапонија
  4.  ЈАР
  5.  Шпанија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]