Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2012 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2012
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинЛондон
ГрадОбединето Кралство
Дата30 јули - 11 август
Екипи12
СтадиониРивербанка арена
Освојувачи на медали
Злато Германија (4-ти титула)
Сребро Холандија
Бронза Австралија
Статистика
Одиграно натпревари38
Постигнато погодоци185 (4.87 per match)
2008 (претходен) (следен) 2016

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2012 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Германија, второто Холандија и третото Австралија.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б
 • Австралија Австралија
 • Обединето Кралство Велика Британија
 • Шпанија Шпанија
 • Пакистан Пакистан
 • Аргентина Аргентина
 • ЈАР Јужна Африка
 • Германија Германија
 • Холандија Холандија
 • Јужна Кореја Јужна Кореја
 • Нов Зеланд Нов Зеланд
 • Индија Индија
 • Белгија Белгија

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
9 август 2012
  Австралија 2  
  Германија 4  
 
11 август 2012
      Германија 2
    Холандија 1
Бронза
9 август 2012 11 август 2012
  Холандија 9   Австралија  3
  Обединето Кралство 2     Обединето Кралство  1