Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2000 — официјален хокеарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Холандија (NED)  Јужна Кореја (KOR)  Австралија (AUS)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  Австралија (AUS)  Аргентина (ARG)  Холандија (NED)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Hockey“ (PDF). LA84 Foundation. Посетено на 7 September 2012.