Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1992 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1992
Детали
ДомаќинБарселона
ГрадШпанија
Дата27 јули – 7 август
Екипи8
Освојувачи на медали
Злато Шпанија (1-ви титула)
Сребро Германија
Бронза Обединето Кралство
Статистика
Одиграно натпревари20
Постигнато погодоци64 (3.2 per match)
1988 (претходен) (следен) 1996

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1992 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил Шпанија, второто Германија и третото Обединето Кралство.

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Германија 3 2 1 0 7 2 +5 5
 Шпанија 3 2 1 0 5 3 +2 5
 Австралија 3 1 0 2 2 2 0 2
 Канада 3 0 0 3 1 8 –7 0
27 јули 1992
16:00
 Австралија 2 – 0  Канада

27 јули 1992
17:30
 Шпанија 2 – 2  Германија

29 јули 1992
17:30
 Австралија 0 – 1  Германија

29 јули 1992
18:00
 Шпанија 2 – 1  Канада

2 август 1992
18:00
 Канада 0 – 4  Германија

2 август 1992
20:00
 Шпанија 1 – 0  Австралија

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Јужна Кореја 3 2 0 1 8 3 +5 4
 Обединето Кралство 3 2 0 1 7 5 +2 4
 Холандија 3 2 0 1 4 3 +1 4
 Нов Зеланд 3 0 0 3 2 10 –8 0
27 јули 1992
18:00
 Нов Зеланд 0 – 5  Јужна Кореја

27 јули 1992
20:00
 Холандија 2 – 1  Обединето Кралство

29 јули 1992
16:00
 Обединето Кралство 3 – 1  Јужна Кореја

29 јули 1992
20:00
 Холандија 2 – 0  Нов Зеланд

2 август 1992
16:00
 Јужна Кореја 2 – 0  Холандија

2 август 1992
17:30
 Обединето Кралство 3 – 2  Нов Зеланд

5-8 место[уреди | уреди извор]

  5-8 место 5 место
             
4 август
  Австралија 5  
  Нов Зеланд 1  
 
6 август
      Австралија 2
    Холандија 0
7 место
4 август 6 август
  Холандија 2   Нов Зеланд  0
  Канада 0     Канада  2
4 август 1992
09:30
 Австралија 5 – 1  Нов Зеланд

4 август 1992
17:30
 Холандија 2 – 0  Канада

7-8 место[уреди | уреди извор]

6 август 1992
09:30
 Канада 2 – 0  Нов Зеланд

5-6 место[уреди | уреди извор]

6 август 1992
17:30
 Австралија 2 – 0  Холандија

1-4 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
4 август 1992
  Шпанија 2  
  Јужна Кореја 1  
 
7 август
      Шпанија 2
    Германија 1
Трето место
4 август 1992 7 август
  Германија 2   Обединето Кралство  4
  Обединето Кралство 1     Јужна Кореја  3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

4 август 1992
17:00
 Германија 2 – 1  Обединето Кралство

4 август 1992
19:30
 Шпанија 2 – 1 (a.e.t.)  Јужна Кореја

Бронза[уреди | уреди извор]

7 август 1992
17:00
3rd  Обединето Кралство 4 – 3 (a.e.t.)  Јужна Кореја

Злато[уреди | уреди извор]

7 август 1992
19:30
1  Шпанија 2 – 1 (a.e.t.)  Германија 2nd

Табела[уреди | уреди извор]

  1.  Шпанија
  2.  Германија
  3.  Обединето Кралство
  4.  Јужна Кореја
  5.  Австралија
  6.  Холандија
  7.  Канада
  8.  Нов Зеланд

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „1992 Barcelona Volume 5“ (PDF). LA84 Foundation. Посетено на 15 November 2012.[мртва врска]