Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1996 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1996
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинАтланта
ГрадСАД
Дата20 јули – 1 август
Екипи8
СтадиониСтадион Хердон
Освојувачи на медали
Злато Австралија (2-ри титула)
Сребро Јужна Кореја
Бронза Холандија
Статистика
Одиграно натпревари30
Постигнато погодоци103 (3.43 per match)
1992 (претходен) (следен) 2000

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1996 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Атланта, САД. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил Австралија, второто Јужна Кореја и третото Холандија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Австралија 7 6 1 0 24 4 +20 13
 Јужна Кореја 7 4 2 1 18 9 +9 10
 Обединето Кралство 7 3 2 2 12 11 +1 8
 Холандија 7 3 2 2 15 15 0 8
 САД 7 2 2 3 8 11 –3 6
 Германија 7 2 1 4 10 11 –1 5
 Аргентина 7 2 1 4 7 21 –14 5
 Шпанија 7 0 1 6 5 17 –12 1
20 јули 1996
09:00
 САД 1 – 1  Холандија
Извештај

20 јули 1996
11:00
 Австралија 4 – 0  Шпанија
Извештај

20 јули 1996
17:30
 Аргентина 0 – 2  Германија
Извештај

20 јули 1996
20:00
 Јужна Кореја 5 – 0  Обединето Кралство
Извештај

21 јули 1996
17:30
 Шпанија 1 – 2  Германија
Извештај

21 јули 1996
20:00
 Холандија 1 – 1  Обединето Кралство
Извештај

22 јули 1996
09:00
 Австралија 7 – 1  Аргентина
Извештај

22 јули 1996
11:00
 САД 3 – 2  Јужна Кореја
Извештај

23 јули 1996
09:00
 Австралија 1 – 0  Германија
Извештај

23 јули 1996
11:00
 Шпанија 0 – 1  Аргентина
Извештај

23 јули 1996
17:30
 Холандија 1 – 3  Јужна Кореја
Извештај

23 јули 1996
20:00
 САД 0 – 1  Обединето Кралство
Извештај

25 јули 1996
09:00
 Шпанија 2 – 2  Обединето Кралство
Извештај

25 јули 1996
11:00
 Холандија 4 – 3  Германија
Извештај

25 јули 1996
17:30
 Австралија 3 – 3  Јужна Кореја
Извештај

25 јули 1996
20:00
 САД 1 – 2  Аргентина
Извештај

26 јули 1996
17:30
 САД 1 – 1  Германија
Извештај

26 јули 1996
20:00
 Австралија 1 – 0  Обединето Кралство
Извештај

27 јули 1996
09:00
 Шпанија 0 – 2  Јужна Кореја
Извештај

27 јули 1996
11:00
 Холандија 4 – 1  Аргентина
Извештај

28 јули 1996
09:00
 Германија 2 – 3  Обединето Кралство
Извештај

28 јули 1996
11:00
 Австралија 4 – 0  САД
Извештај

28 јули 1996
17:30
 Шпанија 2 – 4  Холандија
Извештај

28 јули 1996
20:00
 Аргентина 2 – 2  Јужна Кореја
Извештај

30 јули 1996
09:00
 Аргентина 0 – 5  Обединето Кралство
Извештај

30 јули 1996
11:00
 Германија 0 – 1  Јужна Кореја
Извештај

30 јули 1996
17:30
 Шпанија 0 – 2  САД
Извештај

30 јули 1996
20:00
 Австралија 4 – 0  Холандија
Извештај

1-4 место[уреди | уреди извор]

Бронза[уреди | уреди извор]

1 август 1996
17:00
 Обединето Кралство 0 – 0 (a.e.t.)  Холандија 3rd
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

1 август 1996
19:30
1  Австралија 3 – 1  Јужна Кореја 2nd
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

  1.  Австралија
  2.  Јужна Кореја
  3.  Холандија
  4.  Обединето Кралство
  5.  САД
  6.  Германија
  7.  Аргентина
  8.  Шпанија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Volume III – The Competition Results“ (PDF). la84foundation.org. Посетено на 14 November 2012.