Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2004 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2004
Детали
ДомаќинАтина
ГрадГрција
Дата15 – 27 август
Екипи12
СтадиониОлимписки центар
Освојувачи на медали
Злато Австралија (1-ви титула)
Сребро Холандија
Бронза Германија
Статистика
Одиграно натпревари42
Постигнато погодоци213 (5.07 per match)
2000 (претходен) (следен) 2008

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2004 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Холандија, второто Холандија и третото Германија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Шпанија 5 3 2 0 14 3 +11 11
 Германија 5 3 2 0 15 6 +9 11
 Пакистан 5 3 0 2 19 8 +11 9
 Јужна Кореја 5 2 2 1 17 8 +9 8
 Обединето Кралство 5 1 0 4 9 21 −12 3
 Египет 5 0 0 5 2 30 −28 0

     Пласман во полуфинале

15 август 2004
18:00
Јужна Кореја  1 – 1  Шпанија
Извештај

15 август 2004
18:30
Германија  2 – 1  Пакистан
Извештај

15 август 2004
20:00
Обединето Кралство  3 – 1  Египет
Извештај

17 август 2004
08:30
Јужна Кореја  3 – 2  Обединето Кралство
Извештај

17 август 2004
18:30
Египет  0 – 7  Пакистан
Извештај

17 август 2004
20:30
Шпанија  1 – 1  Германија
Извештај

19 август 2004
10:30
Пакистан  3 – 0  Јужна Кореја
Извештај

19 август 2004
18:00
Германија  6 – 1  Египет
Извештај

19 август 2004
18:30
Обединето Кралство  1 – 5  Шпанија
Извештај

21 август 2004
08:30
Египет  0 – 11  Јужна Кореја
Извештај

21 август 2004
20:00
Шпанија  4 – 0  Пакистан
Извештај

21 август 2004
20:30
Германија  4 – 1  Обединето Кралство
Извештај

23 август 2004
10:30
Шпанија  3 – 0  Египет
Извештај

23 август 2004
18:00
Пакистан  8 – 2  Обединето Кралство
Извештај

23 август 2004
18:30
Јужна Кореја  2 – 2  Германија
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Холандија 5 5 0 0 16 9 +7 15
 Австралија 5 3 1 1 14 10 +10 10
 Нов Зеланд 5 3 0 2 13 11 +2 9
 Индија 5 1 1 3 11 13 −2 4
 ЈАР 5 1 0 4 9 15 −6 3
 Аргентина 5 0 2 3 8 13 −5 2
15 август 2004
08:30
Австралија  4 – 1  Нов Зеланд
Извештај

15 август 2004
10:30
Аргентина  1 – 2  ЈАР
Извештај

15 август 2004
20:30
Холандија  3 – 1  Индија
Извештај

17 август 2004
10:30
Аргентина  2 – 2  Австралија
Извештај

17 август 2004
18:00
ЈАР  2 – 4  Индија
Извештај

17 август 2004
20:00
Нов Зеланд  3 – 4  Холандија
Извештај

19 август 2004
08:30
Холандија  3 – 2  ЈАР
Извештај

19 август 2004
20:00
Нов Зеланд  3 – 1  Аргентина
Извештај

19 август 2004
20:30
Австралија  4 – 3  Индија
Извештај

21 август 2004
10:30
Индија  1 – 2  Нов Зеланд
Извештај

21 август 2004
18:00
ЈАР  2 – 3  Австралија
Извештај

21 август 2004
18:30
Аргентина  2 – 4  Холандија
Извештај

23 август 2004
08:30
Нов Зеланд  4 – 1  ЈАР
Извештај

23 август 2004
20:00
Индија  2 – 2  Аргентина
Извештај

23 август 2004
20:30
Австралија  1 – 2  Холандија
Извештај

9-12 место[уреди | уреди извор]

  9 место
             
25 август 2004
  ЈАР 5  
  Египет 1  
 
27 август 2004
      ЈАР 1 (3)
    Обединето Кралство (p.s.) 1 (4)
11 место
25 август 2004 27 август 2004
  Обединето Кралство 4   Египет  2
  Аргентина 1     Аргентина  4
25 август 2004
08:30
ЈАР  5 – 1  Египет
Извештај

25 август 2004
11:00
Обединето Кралство  4 – 1  Аргентина
Извештај

11-12 место[уреди | уреди извор]

27 август 2004
09:00
Египет  2 – 4  Аргентина

9-10 место[уреди | уреди извор]

27 август 2004
11:30
ЈАР  1 – 1 (a.e.t.)  Обединето Кралство
Извештај

5-8 место[уреди | уреди извор]

  5 место
             
25 август 2004
  Нов Зеланд 4  
  Јужна Кореја 3  
 
27 август 2004
      Нов Зеланд 2
    Пакистан 4
7 место
25 август 2004 27 август 2004
  Пакистан 3   Јужна Кореја  2
  Индија 0     Индија  5
25 август 2004
18:00
Нов Зеланд  4 – 3  Јужна Кореја
Извештај

25 август 2004
20:30
Пакистан  3 – 0  Индија
Извештај

7-8 место[уреди | уреди извор]

27 август 2004
08:30
Јужна Кореја  2 – 5  Индија
Извештај

5-6место[уреди | уреди извор]

27 август 2004
11:00
Нов Зеланд  2 – 4  Пакистан
Извештај

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
25 август 2004
  Холандија 3  
  Германија 2  
 
27 август 2004
      Холандија 1
    Австралија (a.e.t.) 2
Бронза
25 август 2004 27 август 2004
  Шпанија 3   Германија (a.e.t.)  4
  Австралија 6     Шпанија  3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

25 август 2004
18:30
Холандија  3 – 2  Германија
Извештај

25 август 2004
21:00
Шпанија  3 – 6  Австралија
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

27 август 2004
18:00
1 Германија  4 – 3 (a.e.t.)  Шпанија 2nd
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

27 август 2004
20:30
2nd Холандија  1 – 2 (a.e.t.)  Австралија 1
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

 1.  Австралија
 2.  Холандија
 3.  Германија
 4.  Шпанија
 5.  Пакистан
 6.  Нов Зеланд

 1.  Индија
 2.  Јужна Кореја
 3.  Обединето Кралство
 4.  ЈАР
 5.  Аргентина
 6.  Египет

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]