Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2008 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2008
Детали
ДомаќинПекинг
ГрадКина
Дата11 – 23 август
Екипи12
СтадиониОлимписки центар
Освојувачи на медали
Злато Германија (3-ти титула)
Сребро Шпанија
Бронза Австралија
Статистика
Одиграно натпревари38
Постигнато погодоци174 (4.58 per match)
2004 (претходен) (следен) 2012

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2008 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Германија, второто Шпанија и третото Австралија.

Групи[уреди | уреди извор]

Група A:

Група Б:

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Шпанија (ESP) 5 4 0 1 9 5 +4 12
 Германија (GER) 5 3 2 0 12 6 +6 11
 Јужна Кореја (KOR) 5 2 1 2 13 11 +2 7
 Нов Зеланд (NZL) 5 2 1 2 10 9 +1 7
 Белгија (BEL) 5 1 1 3 9 13 −4 4
 Кина (CHN) 5 0 1 4 7 16 −9 1

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Холандија (NED) 5 4 1 0 16 6 +10 13
 Австралија (AUS) 5 3 2 0 24 7 +17 11
 Велика Британија (GBR) 5 2 2 1 10 7 +3 8
 Пакистан (PAK) 5 2 0 3 11 13 −2 6
 Канада (CAN) 5 1 1 3 10 17 −7 4
 ЈАР (RSA) 5 0 0 5 4 25 −21 0

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
21 август 2008
  Холандија (NED) 1 (3)  
  Германија (GER) (p.s.) 1 (4)  
 
23 август 2008
      Германија (GER) 1
    Шпанија (ESP) 0
Бронза
21 август 2008 23 август 2008
  Шпанија (ESP) 3   Холандија (NED)  2
  Австралија (AUS) 2     Австралија (AUS)  6

Табела[уреди | уреди извор]

 1.  Германија
 2.  Шпанија
 3.  Австралија
 4.  Холандија
 5.  Обединето Кралство
 6.  Јужна Кореја

 1.  Нов Зеланд
 2.  Пакистан
 3.  Белгија
 4.  Канада
 5.  Кина
 6.  ЈАР

Надворешни врски[уреди | уреди извор]