Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1928

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1928
Детали
ДомаќинХоландија
ГрадАмстердам
Дата17 - 26 мај
Екипи9
СтадиониОлимписки стадион
Освојувачи на медали
Злато Индија (1-ви титула)
Сребро Холандија
Бронза Германија
Статистика
Одиграно натпревари18
Постигнато погодоци69 (3.83 per match)
Најдобар стрелецDhyan Chand (14 goals)
1920 (претходен) (следен) 1932

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1920 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Амстердам, Холандија. На турнирот учествувале вкупно 9 репрезентации.

Првото место го освоил Индија, второто Холандија и третото Германија.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Група Б[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Резултати (група А)[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Индија 4 4 0 0 26 0 +26 8
 Белгија 4 3 0 1 8 9 –1 6
 Данска 4 2 0 2 5 8 –3 4
 Швајцарија 4 1 0 4 2 11 –9 2
 Австрија 4 0 0 4 1 14 –13 0
17 мај 1928
Швајцарија  1– 2  Данска

17 мај 1928
Индија  6 – 0  Австрија

18 мај 1928
Данска  3 – 1  Австрија

18 мај 1928
Индија  9 – 0  Белгија

20 мај 1928
Белгија  3 – 0  Швајцарија

20 мај 1928
Индија  5 – 0  Данска

22 мај 1928
Белгија  4 – 0  Австрија

22 мај 1928
Индија  6 – 0  Швајцарија

24 мај 1928
Данска  0 – 1  Белгија

24 мај 1928
Австрија  0 – 1  Швајцарија

Група Б[уреди | уреди извор]

Rank Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови Холандија Германија Франција Шпанија
1.  Холандија (NED) 3 2 1 0 8 2 5 X 2:1 5:0 1:1
2.  Германија (GER) 3 2 0 1 8 3 4 1:2 X 2:0 5:1
3.  Франција (FRA) 3 1 0 2 2 8 2 0:5 0:2 X 2:1
4.  Шпанија (ESP) 3 0 1 2 3 8 1 1:1 1:5 1:2 X

Резултати (група Б)[уреди | уреди извор]

Division B
17 мај Олимписки стадион (5.500 посетители)  Холандија (NED) 5 - 0  Франција (FRA)
17 мај Олимписки стадион (1.300 посетители)  Германија (GER) 5 - 1  Шпанија (ESP)
19 мај Олимписки стадион (6.000 посетители)  Холандија (NED) 2 - 1  Германија (GER)
19 мај Олимписки стадион (500 псоетители)  Франција (FRA) 2 - 1  Шпанија (ESP)
22 мај Стар стадион (300 посетители)  Германија (GER) 2 - 0  Франција (FRA)
23 мај Стар стадион (2.750 посетители)  Холандија (NED) 1 - 1  Шпанија (ESP)

Бронза[уреди | уреди извор]

Бронза
26 мај Олимписки стадион (23.400 посетители)  Германија (GER) 3 - 0  Белгија (BEL)

Злато[уреди | уреди извор]


Злато
26 мај Олимписки стадион (23.400 посетители)  Индија (IND) 3 - 0  Холандија (NED)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Netherlands Olympic Committee (1928). „The Ninth Olympiad Amsterdam 1928 - Official Report“ (pdf). Amsterdam J. H. de Bussy, Ltd.
  • International Olympic Committee medal database
  • Wudarski Архивирано на 14 октомври 2008 г. (полски)