Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1984 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1980
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинЛос Анџелес
ГрадСАД
Дата29 јули - 11 август
Екипи12
СтадиониСтадион Вејнгард
Освојувачи на медали
Злато Пакистан
Сребро Западна Германија
Бронза Обединето Кралство
1980 (претходен) (следен) 1988

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1980 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Пакистан, второто Западна Германија и третото Обединетото Кралство.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Австралија 10 5 5 0 0 17 4 +13
 Западна Германија 7 5 3 1 1 12 4 +8
 Индија 7 5 3 1 1 14 9 +5
 Шпанија 4 5 2 3 0 11 12 −1
 Малезија 2 5 1 4 0 6 17 −11
 САД 0 5 0 5 0 4 18 −14
     Qualified for semifinals
29 јули 1984
Австралија  5 – 0  Малезија

29 јули 1984
Западна Германија  3 – 1  Шпанија

29 јули 1984
Индија  5 – 1  САД

31 јули 1984
Австралија  3 – 1  Шпанија

31 јули 1984
Западна Германија  4 – 0  САД

31 јули 1984
Индија  3 – 1  Малезија

2 август 1984
Индија  4 – 2  Шпанија

2 август 1984
Малезија  4 – 1  САД

2 август 1984
Австралија  3 – 0  Западна Германија

4 август 1984
Западна Германија  5 – 0  Малезија

4 август 1984
Австралија  4 – 2  Индија

4 август 1984
Шпанија  3 – 1  САД

6 август 1984
Австралија  2 – 1  САД

6 август 1984
Шпанија  3 – 1  Малезија

6 август 1984
Западна Германија  0 – 0  Индија

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Обединето Кралство 9 5 4 1 0 10 5 +5
 Пакистан 7 5 2 3 0 16 7 +9
 Холандија 7 5 3 1 1 16 9 +6
 Нов Зеланд 4 5 1 2 2 10 10 0
 Кенија 2 5 1 0 4 5 14 −9
 Канада 1 5 0 1 4 7 19 −12
     Квалификувани во полуфинале
30 јули 1984
Холандија  4 – 1  Канада

30 јули 1984
Нов Зеланд  3 – 3  Пакистан

30 јули 1984
Обединето Кралство  2 – 1  Кенија

1 август 1984
Холандија  3 – 1  Нов Зеланд

1 август 1984
Пакистан  3 – 0  Кенија

1 август 1984
Обединето Кралство  3 – 1  Канада

3 август 1984
Кенија  3 – 2  Канада

3 август 1984
Обединето Кралство  1 – 0  Нов Зеланд

3 август 1984
Холандија  3 – 3  Пакистан

5 август 1984
Нов Зеланд  4 – 1  Кенија

5 август 1984
Обединето Кралство  4 – 3  Холандија

5 август 1984
Пакистан  7 – 1  Канада

7 август 1984
Холандија  3 – 0  Кенија

7 август 1984
Обединето Кралство  0 – 0  Пакистан

7 август 1984
Канада  2 – 2  Нов Зеланд

Финална фаза[уреди | уреди извор]

9 место[уреди | уреди извор]

8 август 1984
Канада  1 – 0  Малезија

8 август 1984
САД  1 – 1 (дополнително време)
5 – 6 (PSO)
 Кенија

5 место[уреди | уреди извор]

9 август 1984
Индија  1 – 0  Нов Зеланд

8 август 1984
Шпанија  0 – 0 (дополнително време)
4 – 10 (PSO)
 Холандија

11-12 место[уреди | уреди извор]

10 август 1984
Малезија  3 – 3 (дополнително време)
9 – 8 (Пенали)
 САД

9-10 место[уреди | уреди извор]

10 август 1984
Кенија  1 – 0  Канада

7 место[уреди | уреди извор]

10 август 1984
Нов Зеланд  1 – 0  Шпанија

5-6 место[уреди | уреди извор]

11 август 1984
Индија  5 – 2  Холандија

3-4 место[уреди | уреди извор]

11 август 1984
Обединето Кралство  3 – 2  Австралија

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
9 август 1984
  Пакистан 1  
  Австралија 0  
 
11 август 1984
      Пакистан 2
    Западна Германија 1
Бронза
9 август 1984 11 август 1984
  Западна Германија 1   Обединето Кралство  3
  Обединето Кралство 0     Австралија  2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

9 август 1984
Пакистан  1 – 0  Австралија

9 август 1984
Западна Германија  1 – 0  Обединето Кралство

Бронза[уреди | уреди извор]

11 август 1984
Обединето Кралство  3 – 2  Австралија

Злато[уреди | уреди извор]

11 август 1984
Пакистан  2 – 1  Западна Германија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]