Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1988 — официјален хокејарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

 Златен  Сребрен  Бронзен
 Обединето Кралство  Западна Германија  Холандија

Жени[уреди | уреди извор]

 Златен  Сребрен  Бронзен
 Австралија  Јужна Кореја  Холандија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]