Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1996 — официјален хокеарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атланта, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

Мажи[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Холандија (NED)  Шпанија (ESP)  Австралија (AUS)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  Австралија (AUS)  Јужна Кореја (KOR)  Холандија (NED)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Volume III – The Competition Results“ (PDF). la84foundation.org. Посетено на 14 November 2012.