Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1992 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1988
Детали
ДомаќинБарселона
ГрадШпанија
Дата26 јули – 8 август
Екипи12
СтадиониЕстади Олимпик де Тераса
Освојувачи на медали
Злато Германија (2-ри титула)
Сребро Австралија
Бронза Пакистан
Статистика
Одиграно натпревари42
Постигнато погодоци203 (4.83 per match)
1988 (претходен) (следен) 1996

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1992 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Германија, второто Австралија и третото Пакистан.

Групна фаза

[уреди | уреди извор]
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Австралија 5 4 1 0 20 2 +18 9
 Германија 5 4 1 0 16 4 +12 9
 Обединето Кралство 5 3 0 2 7 10 –3 6
 Индија 5 2 0 3 4 8 –4 4
 Аргентина 5 1 0 4 3 12 –9 2
 Египет 5 0 0 5 4 18 –14 0
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Пакистан 5 5 0 0 20 6 +14 10
 Холандија 5 4 0 1 20 10 +10 8
 Шпанија 5 3 0 2 15 11 +4 6
 Нов Зеланд 5 1 0 4 7 12 –5 2
 ЗНД 5 1 0 4 12 20 –8 2
 Малезија 5 1 0 4 9 24 –15 2
26 јули 1992
Холандија  5 – 2  ЗНД
Извештај

26 јули 1992
Шпанија  3 – 0  Нов Зеланд
Извештај

26 јули 1992
Пакистан  4 – 1  Малезија
Извештај

28 јули 1992
Шпанија  2 – 3  Холандија
Извештај

28 јули 1992
Пакистан  1 – 0  Нов Зеланд
Извештај

28 јули 1992
ЗНД  7 – 3  Малезија
Извештај
  9-12 место 9 место
             
5 август
  Аргентина 4  
  Малезија 6  
 
7 август
      Малезија 4
    ЗНД 3
11 место
5 август 7 август
  ЗНД 4   Аргентина  7
  Египет 2     Египет  3
5 август 1992
Аргентина  4 – 6 (a.e.t.)  Малезија
Извештај

5 август 1992
ЗНД  4 – 2  Египет
Извештај

11-12 место

[уреди | уреди извор]
7 август 1992
Аргентина  7 – 3  Египет
Извештај
7 август 1992
Малезија  4 – 3  ЗНД
Извештај
  5-8 место 5 место
             
5 август
  Обединето Кралство 3  
  Нов Зеланд 2  
 
6 август
      Обединето Кралство 1
    Шпанија 2
7 место
5 август 6 август
  Шпанија 2   Нов Зеланд  2
  Индија 0     Индија  3
5 август 1992
Обединето Кралство  3 – 2  Нов Зеланд
Извештај

5 август 1992
Шпанија  2 – 0  Индија
Извештај
6 август 1992
Нов Зеланд  2 – 3  Индија
Извештај
6 август 1992
Обединето Кралство  1 – 2  Шпанија
Извештај

Финална фаза

[уреди | уреди извор]
  Полуфинале Финале
             
5 август
  Австралија 3  
  Холандија 2  
 
8 август
      Австралија 1
    Германија 2
Трето место
5 август 8 август
  Германија 2   Холандија  3
  Пакистан 1     Пакистан  4

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
5 август 1992
17:00
Австралија  3 – 2  Холандија
Извештај

5 август 1992
19:30
Пакистан  1 – 2 (a.e.t.)  Германија
Извештај
8 август 1992
17:00
Холандија  3 – 4  Пакистан 3rd
Извештај
8 август 1992
19:30
2nd Австралија  1 – 2  Германија 1
Извештај

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • „1992 Barcelona Volume 5“ (PDF). LA84 Foundation. Посетено на 15 November 2012.[мртва врска]