Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1988 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1988
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинСеул
ГрадЈужна Кореја
Екипи12
Освојувачи на медали
Злато Обединето Кралство
Сребро Западна Германија
Бронза Холандија
1984 (претходен) (следен) 1992

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1988 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Првото место го освоил Обединето Кралство, второто Западна Германија и третото Холандија.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
 Австралија 5 5 0 0 19 3 10
 Холандија 5 3 1 1 12 6 7
 Пакистан 5 3 0 2 15 8 6
 Аргентина 5 2 0 3 8 12 4
 Шпанија 5 1 1 3 6 10 3
 Кенија 5 0 0 5 5 26 0
18 септември, 1988
Пакистан  5 – 1  Шпанија

18 септември, 1988
Холандија  5 – 1  Аргентина

18 септември, 1988
Австралија  7 – 1  Кенија

20 септември, 1988
Австралија  4 –0  Аргентина

20 септември, 1988
Холандија  1 - 1  Шпанија

20 септември, 1988
Пакистан  8 - 0  Кенија

22 септември, 1988
Пакистан  2 – 1  Аргентина

22 септември, 1988
Кенија  2 – 4  Шпанија

22 септември, 1988
Австралија  3 –2  Холандија

24 септември, 1988
Холандија  2 – 1  Кенија

24 септември, 1988
Австралија  4 – 0  Пакистан

24 септември, 1988
Аргентина  1 – 0  Шпанија

26 септември, 1988
Австралија  1 – 0  Шпанија

26 септември, 1988
Аргентина  5 – 1  Кенија

26 септември, 1988
Холандија  2 – 0  Пакистан

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
 Западна Германија 5 4 1 0 13 3 9
 Обединето Кралство 5 3 1 1 12 5 7
 Индија 5 2 1 2 9 7 5
 СССР 5 2 1 2 5 10 5
 Јужна Кореја 5 0 2 3 5 10 2
 Канада 5 0 2 3 3 12 2
18 септември, 1988
СССР  1 – 0  Индија

18 септември, 1988
Западна Германија  3 – 1  Канада

18 септември, 1988
Обединето Кралство  2 – 2  Јужна Кореја

20 септември, 1988
Обединето Кралство  3 – 0  Канада

20 септември, 1988
Западна Германија  1 – 1  Индија

20 септември, 1988
СССР  3 – 1  Јужна Кореја

22 септември, 1988
Јужна Кореја  1 – 3  Индија

22 септември, 1988
СССР  0 – 0  Канада

22 септември, 1988
Обединето Кралство  1 – 2  Западна Германија

24 септември, 1988
Западна Германија  1 – 0  Јужна Кореја

24 септември, 1988
Обединето Кралство  3 – 1  СССР

2 септември 4, 1988
Канада  1 – 5  Индија

26 септември, 1988
Западна Германија  6 – 0  СССР

26 септември, 1988
Обединето Кралство  3 – 0  Индија

26 септември, 1988
Канада  1 – 1  Јужна Кореја

9-12 место[уреди | уреди извор]

28 септември, 1988
Шпанија  2 – 0  Канада

28 септември, 1988
Јужна Кореја  5 – 2  Кенија

11-12 место[уреди | уреди извор]

29 септември, 1988
Канада  3 –1  Кенија

9-11 место[уреди | уреди извор]

29 септември, 1988
Шпанија  2 – 0  Јужна Кореја

5-8 место[уреди | уреди извор]

28 септември, 1988
Индија  6 – 6
PSC(4-3)
 Аргентина

30 септември, 1988
Индија  1 – 2  Пакистан

7-9 место[уреди | уреди извор]

30 септември , 1988
СССР  4 – 1  Аргентина

5-6 место[уреди | уреди извор]

30 септември, 1988
Индија  1 – 2  Пакистан

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
28 септември 1988
  Западна Германија 2  
  Холандија 1  
 
1 октомври 1988
      Западна Германија 1
    Обединето Кралство 3
Бронза
28 септември 1988 1 октомври 1988
  Австралија 2   Австралија  1
  Обединето Кралство 3     Холандија  3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

28 септември, 1988
Западна Германија  2 – 1  Холандија

28 септември, 1988
Австралија  2 – 3  Обединето Кралство

Бронза[уреди | уреди извор]

1 октомври 1988
Австралија  1 – 2  Холандија

Злато[уреди | уреди извор]

1 октомври 1988
Западна Германија  1 – 3  Обединето Кралство

Надворешни врски[уреди | уреди извор]