Скокови во вода на Летните олимписки игри 2012 – 3 метри синхронизирано за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic flag.svg
Скокови во вода на
Летните олимписки игри 2012
Diving pictogram.svg
3 метри   мажи   жени
10 метри   мажи   жени
Синхронизирано
3 метри
  мажи   жени
Синхронизирано
10 метри
  мажи   жени

Синхронизираните скокови во вода за мажи од 3 метри на Летните олимписки игри 2012 се одржаа на 1 август 2012 година во Центарот за водени спортови во Лондон.[1]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Според редоследот направен пред финалето, секој пар изведува шест скока. Во финалето учествуваат осум пара од осум држави. Состав од 11 судии го оценуваат секој скок, давајќи поени до 10, при што највисоката и најниската оценка се елиминираат. Освојувачите на медали се утврдуваат откако ќе завршат сите серии на скокови. Парот што по шестата серија ќе има највисок вкупен број на поени го освојува златниот медал.[2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Држава Скокови Вкупно
1 2 3 4 5 6
Gold medal icon.svg Кина
Луо Јутонг
Кин Каи
56.40 52.20 85.68 88.74 104.88 89.10 477.00
Silver medal icon.svg Русија
Илија Захаров
Евгениј Кузнетсов
54.00 51.60 84.66 79.80 89.25 100.32 459.63
Bronze medal icon.svg САД
Трој Думаис
Кристиан Ипсен
51.60 53.40 80.91 90.09 84.00 86.70 446.70
4 Украина
Олексиј Прухоров
Илија Кваша
51.00 51.00 83.64 87.78 81.60 79.20 434.22
5 Велика Британија
Крис Марс
Николас Робинсон-Бекер
52.20 52.20 77.22 78.54 84.66 87.78 432.60
6 Канада
Алехандре Деспати
Рубен Рос
54.00 50.40 72.00 82.62 80.19 82.62 421.83
7 Мексико
Јахел Кастиљо
Јулиан Санчез
54.60 50.40 86.70 79.18 65.10 78.54 415.14
8 Малезија
Хуанг Кианг
Брајан Ломас
52.80 52.20 78.12 80.19 63.24 78.54 405.09

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „London 2012 diving schedule“. Посетено на 1 август 2012.
  2. Men's synchronized 3 metre springboard competition format. Accessed 2 мај 2012.