Скокови во вода на Летните олимписки игри 2012 – 3 метри за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic flag.svg
Скокови во вода на
Летните олимписки игри 2012
Diving pictogram.svg
3 метри   мажи   жени
10 метри   мажи   жени
Синхронизирано
3 метри
  мажи   жени
Синхронизирано
10 метри
  мажи   жени

Скоковите во вода за мажи од 3 метри на Летните олимписки игри 2012 се одржаа на 6 и 7 август, во Центарот за водени спортови во Лондон.

Илија Захаров од Русија го освои златниот медал. Кинезите Кин Каи и Хе Чонг ги освоиле сребрениот и бронзениот медал редоследно.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето беше одржано во три рунди:

  • Преелиминарна рунда: Сите 29 скокачи изведуваат по шест скока; најдобрите 18 се пласираат во полуфиналето.
  • Полуфинале: 18-те скокачи изведуваат по шест скока; најдобрите 12 од полуфиналето се пласираат во финалето
  • Финале: 12-те финалисти изведуваат по шест скока; и на крајот на шестата серија најдобрите три скокачи освојуваат, злато, сребро и бронза.

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Понеделник 6 август 2012 19:00 Преелиминации
Вторник 7 август 2012 10:00
19:00
Полуфинале
Финале

Резултати[1][уреди | уреди извор]

Зелената боја ги означува финалистите.

Место Скокач Преелиминации Полуфинале Финале
Поени Место Поени Место Скок 1 Скок 2 Скок 3 Скок 4 Скок 5 Скок 6 Поени Место
Gold medal icon.svg  Илија Захаров (RUS) 507.65 1 505.60 2 85.00 91.00 89.25 86.70 99.45 104.50 555.90 1
Silver medal icon.svg  Кин Каи (CHN) 451.60 11 500.35 3 81.00 86.70 96.25 91.80 96.90 89.10 541.75 2
Bronze medal icon.svg  Не Чонг (CHN) 500.90 2 510.15 1 72.00 81.60 89.25 85.00 98.80 97.50 524.15 3
4  Патрик Хаусдинг (GER) 477.15 4 485.55 6 76.50 75.95 87.75 76.50 94.50 94.35 505.55 4
5  Трој Думаис (USA) 486.60 3 490.55 5 83.70 84.15 76.50 81.60 88.40 88.40 498.35 5
6  Јахел Кастиљо (MEX) 475.25 5 499.65 4 86.70 85.00 95.00 89.25 72.00 64.75 492.70 6
7  Етан Варен (AUS) 441.50 15 456.85 11 72.00 68.20 91.20 86.70 89.25 81.60 488.95 7
8  Илија Кваша (UKR) 470.25 6 478.60 7 78.20 68.40 79.20 82.25 67.50 86.70 462.25 8
9  Крис Марс (GBR) 436.05 18 461.00 9 72.00 58.50 74.25 78.20 56.10 100.70 439.75 9
10  Јеох Кен Ни (MAS) 452.60 10 441.65 12 79.05 78.20 49.50 79.20 76.50 75.00 437.45 10
11  Александре Деспатие (CAN) 458.55 9 472.80 8 72.00 80.85 81.00 83.30 74.10 22.10 413.35 11
12  Хавиер Илана (ESP) 460.35 8 458.05 10 70.50 86.70 55.10 42.00 35.70 81.60 371.60 12
13  Францоис Имбе-Дулак (CAN) 449.30 12 440.20 13 Не се пласирал
14  Евгениј Кузнетсов (RUS) 440.95 16 437.70 14 Не се пласирал
15  Метју Росет (FRA) 445.15 13 422.50 15 Не се пласирал
16  Олексиј Прухоров (UKR) 439.80 17 414.15 16 Не се пласирал
17  Цезар Кастро (BRA) 441.90 14 388.40 17 Не се пласирал
18  Крис Колвил (USA) 461.35 7 339.80 18 Не се пласирал
19  Хуанг Кианг (MAS) 433.85 19 Не се пласирал
20  Мишел Бенедети (ITA) 433.05 20 Не се пласирал
21  Себастијан Вила (COL) 414.90 21 Не се пласирал
22  Дамиен Чели (FRA) 413.30 22 Не се пласирал
23  Даниел Ислас Аројо (MEX) 410.60 23 Не се пласирал
24  Томазо Риналди (ITA) 400.00 24 Не се пласирал
25  Роберт Паез (VEN) 382.60 25 Не се пласирал
26  Стефанос Папарунас (GRE) 366.10 26 Не се пласирал
27  Џек Лауфер (GBR) 330.00 27 Did not advance
28  Едиксон Контрерас (VEN) 301.45 28 Did not advance
 Стефан Фек (GER) Не завршил*

*Стефан Фек, натпреварувајќи се на својата прва олимпијада, добил 0.0 поени за својот втор скок откако паднал на грб во водата.[2] Потоа тој го извел третиот скок, но не ги извел својот четврти, петти или шести скок, при што бил елиминирам од натпреварувањето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men's 3 m springboard - Results“. london2012.com. 7 август 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-08. Посетено на 8 август 2012.
  2. Германец доби нула за скок во вода