Скокови во вода на Летните олимписки игри 2012 – 3 метри синхронизирано за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic flag.svg
Скокови во вода на
Летните олимписки игри 2012
Diving pictogram.svg
3 метри   мажи   жени
10 метри   мажи   жени
Синхронизирано
3 метри
  мажи   жени
Синхронизирано
10 метри
  мажи   жени

Синхронизираните скокови во вода за жени од 3 метри на Летните олимписки игри 2012 се одржаа на 29 јули 2012 година во Центарот за водени спортови во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Во финалето на синхронизираните скокови во вода за жени од 3 метри учестуваат 8 парови. Женското натпреварување се состои од пет рунди на скокови. Најпрво се прави ждребка во која се одлучува редоследот на паровите. Состав од 11 судии го оценуваат секој скок, давајќи бодови до 10. На крајот парот со највисок вкупен број на бодови го освојува златниот медал.[1]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Кина Хе Зи
Ву Минџиа
САД Кеиси Брајант
Абигеил Џонстон
Канада Џенифер Абел
Емили Хејманс

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Држава Скокови Вкупно
1 2 3 4 5
Gold medal icon.svg Кина
Хе Зи
Ву Минџиа
54.00 52.80 79.20 80.10 80.10 346.20
Silver medal icon.svg САД
Кеиси Брајант
Абигеил Џонстон
52.80 52.20 74.70 70.20 72.00 321.90
Bronze medal icon.svg Канада
Џенифер Абел
Емили Хејманс
53.40 47.40 72.90 74.70 68.40 316.80
4 Италија
Таниа Кагното
Франческа Далпаре
52.20 52.20 74.70 63.90 71.10 314.10
5 Австралија
Шарлен Стратон
Анабел Смит
49.20 49.20 70.20 69.75 66.60 304.95
6 Украина
Олена Федорова
Хана Писменска
49.20 48.00 63.00 72.90 69.30 302.40
7 Велика Британија
Алисија Благ
Ребека Галантри
49.80 52.20 56.70 72.00 54.90 285.60
8 Малезија
Чеонг Џун Хонг
Памг Пандела Ринонг
46.20 47.40 54.00 71.10 64.80 283.50

Наводи[уреди | уреди извор]