Скокови во вода на Летните олимписки игри 2012 – 10 метри синхронизирано за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic flag.svg
Скокови во вода на
Летните олимписки игри 2012
Diving pictogram.svg
3 метри   мажи   жени
10 метри   мажи   жени
Синхронизирано
3 метри
  мажи   жени
Синхронизирано
10 метри
  мажи   жени

Синхронизираните скокови во вода за мажи од 10 метри на Летните олимписки игри 2012 се одржаа на 30 јули, во Центарот за водени спортови во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Според редоследот направен пред финалето, секој пар изведува шест скока. Состав од 11 судии го оценуваат секој скок, давајќи поени до 10, при што највисоката и најниската оценка се елиминираат. Освојувачите на медали се утврдуваат откако ќе завршат сите серии на скокови. Парот што има највисок вкупен број на поени го освојува златниот медал.[1]

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Држава Скокови[2] Вкупно
1 2 3 4 5 6
Gold medal icon.svg Кина
Чао Јуан
Жанг Јанкуан
56.40 55.80 89.28 93.06 92.88 99.36 486.78
Silver medal icon.svg Мексико
Иван Гарсија
Герман Санчез
51.60 50.40 87.69 95.94 92.07 91.20 468.90
Bronze medal icon.svg САД
Давид Будиа
Ник МекРори
54.60 54.00 82.56 92.13 85.14 95.04 463.47
4 Велика Британија
Том Дејли
Питер Ватерфилд
56.40 56.40 91.08 71.28 87.69 91.80 454.65
5 Куба
Џајнклер Агире
Хозе Гуера
54.00 51.60 81.60 80.64 89.10 93.96 450.90
6 Русија
Илија Закаров
Виктор Минибаев
52.20 52.80 84.48 84.15 88.56 87.69 449.88
7 Германија
Патрик Хаусдинг
Саша Клаин
52.80 54.00 84.48 78.84 84.15 91.80 446.07
8 Украина
Олександар Горшковозов
Олександар Бондар
52.20 51.00 83.16 75.60 82.56 88.80 433.32

Наводи[уреди | уреди извор]