Сослан Тигиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сослан Тигиев
Медали
Натпреварувач за  Узбекистан
Машко борење
борењењ во слободен стил
Сребрен медал – второ место 2008 Пекинг слободен стил до 74 кг
Азиски игри
Бронзен медал – трето место 2006 Доха слободен стил до 74kg

Сослан Тигиев (роден на 12 октомври 1983) е узбекистански борач во слободен стил. Тој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освои сребрениот медал во дисциплината слободен стил до 74 kg. Во 2006, тој исто така го освои и бронзениот медал на Азиските игри одржани во Доха.