Првенство на Океанија во кошарка 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија

Првенството на Океанија во кошарка 2011 беше 20-то изданија не турнирот. Турнирот содржеше 3 натпревари помеѓу репрезентациите на Австралија и Нов Зеланд. Првиот натпревар беше одигран во Мелбурн, вториот во Бризбејн и третиот во Сиднеј, Австралија.

Резултати[уреди | уреди извор]

7 септември 2011
19:30
Report Австралија  91 – 78  Нов Зеланд    Стејт Нетбол и Хокеј Центар, Мелбурн
Судии: Хосе Мартин, Мајкл Ајлен, Гејвин Хиу
Четвртини: 26–18, 21–27, 26–13, 18–20
Пое: Милс 20
Ско: Њули, Мариќ 8
Дод: Нилсен 6
Пое: Пени 30
Ско: Вукона 12
Дод: Таит 6
9 септември 2011
19:30
Report Нов Зеланд  64 – 81  Австралија    Бризбеј Ентертеимент Центар, Бризбејн
Судии: Хосе Мартин, Тим Браун, Скот Батлер
Четвртини: 15–24, 19–12, 20–17, 10–28
Пое: Пени 17
Ско: Пени 5
Дод: Пени 4
Пое: Њули 12
Ско: Мариќ 8
Дод: Милис 4
11 септември 2011
16:00
Report Австралија  92 – 68  Нов Зеланд    Сиднеј Ентертеимент Центар, Сиднеј
Четвртини: 23–24, 22–17, 31–16, 16–7
Пое: Мариќ 27
Ско: Мариќ 8
Дод: Иглс 6
Пое: Пени 27
Ско: Френк 7
Дод: Пени 4
Австралија победи со 3–0
Победник на првенството на Океанија 2011
Australia
АВСТРАЛИЈА
Седумнаесетта титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]