Тони Паркер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тони Паркер
Паркер со Спарси во 2010
No. 9 – Сан Антонио Спарс
PositionБек шутер
LeagueНБА
Лични информации
Роден17 мај 1982.(1982-05-17)(41 г.)
Брухе, Белгија
НационалностФранција
Заведена висина6 ст 2 ин (1.88 м)
Заведена тежина185 lb (84 kg)
Информации за кариера
НБА2001 / Рунда: 1 / Избор: 28-ми севкупно
Избран од Сам Антонио Спарс
Играчка кариера1999–present
Историјат на кариера
1999–2001Paris Basket Racing
2001 –2018San Antonio Spurs
2011ASVEL Basket
2018 –2019Charlotte Hornets
Career highlights and awards

2013 )

)

)

Stats at NBA.com
Stats at Basketball-Reference.com

'Вилијам Ентони' " 'Тони' " 'Паркер Јуниор' (роден на 17 мај 1982) е поранешен француски професионален кошаркар кој играл за Сан Антонио Спарс и Шарлот Хорнетс во Националната кошаркарска асоцијација (НБА). Син на професионален кошаркар, Паркер играше две години во француската национална лига пред да влезе во НБА во 2001 година. Тој беше избран од страна на Сан Антонио Спарс како 28 пик на НБА драфтот и многу брзо стана нивниот клучен играч. Паркер има освоено четири НБА Финалиња во 2003, 2005, 2007 и во 2014 година НБА финале од кои сите беа со Сан Антонио Спарс.

Со својата брзина и висок процент на шут од поле, Паркер е именуван на шест НБА Ол-стар натпревари, три НБА Втори тимови, и еднаш во НБА Третот тим. Тој исто така во 2007 година беше дел од МВП на НБА финалето. Во вториот круг на Плејофот во 2017 година тој доживеа сериозна повреда на левата квадрицепс тетива што тоа беше крај за неговата сезоната.

Настапувал за француската кошаркарска репрезентација, Паркер беше прогласен за МВП на Евробаскетот 2013 по победата на неговиот тим над Литванија[1] во мечот за златен медал.Тој го заврши турнирот со 19 бода по натпревар .[2] Во 2015 година, тој стана водечки стрелец во натпреварите на Евробаскетот на сите времиња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Архивирано на 28 септември 2013 г., basket-infos.com, Retrieved 23 September 2013
  2. [2] Архивирано на 28 септември 2013 г., basket-infos.com, Retrieved 23 September 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]