Дирк Новицки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дирк Новицки

Dirk Nowitzki 2.jpg

Лични информации
Роден на 19 јуни 1978 (1978-06-19) (41 г.)
Роден во Вирцбург, Германија
Националност Германија Германија
Висина 2,13 м
Тежина 111 кг
Позиција крилен центар
Информации за кариерата
Драфт 1998 / Рунда: 1 / Пик: 9
Избран од:
Милвоки Милвоки Бакс
Проф. кариера 1994—2019
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1994–1998
1998–2019
ДЈК Вицбург ДЈК Вирцбург
Далас Далас Маверикс
Репрезентација
1997–2015 Германија Германија


Дирк Вернер Новицки (роден на 19 јуни 1978 во Вирцбург) — германски професионален кошаркар кој настапува за тимот на Далас Маверикс во НБА лигата. Висок е 213 цм и тежи 111 кг. Кариерата ја започнува играјќи во локалниот кошаркарски клуб ДЈК Вирцбург. Новицки е селектиран како 9 пик од страна на тимот на Милвоки Бакс во 1998 НБА Драфтот. Истиот ден беше трејдуван во тимот на Далас Маверикс каде игра и до денешен ден.[1]

Новицки е единаесеткратен учесник на Ол-стар натпреварите и четири пати е избран во првиот тим на НБА. Тој е единствениот Европеец кој ја има освоено МВП наградата за најкорисен играч во сезоната 2006-2007. Негов најголем дострел со тимот на Далас Маверикс се случил во сезоната 2010/2011, кога ја освоил шампионската титула во големото НБА финалето 2011 во кое Мавси триумфирале над екипата на Мајами Хит со 4-2 во серијата. Новицки бил прогласен за најкорисен играч на финалната серија.

Забележителни успеси има постигнато и со репрезентацијата на Германија. На Светското кошаркарско првенство во 2002, Германија го освоила третото место, а Новицки беше прогласен за МВП на турнирот. Три години подоцна во 2005 на Европското кошаркарско првенство со Германија беше поразен во финалето од Грција, a како утешна награда го доби МВП трофејот и на ова натпреварување.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дирк Новицки – Биографија, nba.com, проверено на 6 јануари, 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]