Јанис Адетокунбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јанис Адетокунбо


Лични информации
Роден на 6 декември 1994(1994-12-06)(29 г.)
Роден во Атина, Грција
Националност Грција Грција
Висина 2,11 м
Тежина 110 кг
Позиција крилен центар, крило
Информации за кариерата
Драфт 2011 / Рунда: 1 / Пик: 15
Избран од:
Милвоки Милвоки Бакс
Проф. кариера 2011—
Моментален клуб
Клуб Милвоки Милвоки Бакс
Број 34
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2011—2013
2013—
Филатлитикос
Милвоки Милвоки Бакс
Репрезентација
2014– Грција Грција


Јанис Адетокунбо (грчки: Γιάννης Αντετοκούνμπο; роден на 6 декември 1994 во Атина)[1] — грчки професионален кошаркар кој настапува за екипата на Милвоки Бакс во НБА. Висок е 2,11 метри и најчесто игра на позицијата ниско крило, но може да игра и како бек поради неговата вештина во водење топка. Во сезоната 2015–16 настапувал како организатор на играта за екипата на Милвоки.[2] Адетокунбо прераснал во кошаркарска суперѕвезда во сезоната 2016–17, кога бил најефикасен играч на Милвоки во сите пет значајни статистички категории и станал првиот играч во НБА кој бил во првите 20 кошаркари од лигата по број на бодови, скокови, асистенции, украдени топки, и блокирани удари.[3] Адетокунбо има нигериско потекло.[4][5]

Адетокунбо добил грчко државјанство во 2013,[6] а од 2014 настапува за кошаркарската репрезентација на Грција со која го освоил петтото место на светското првенство во кошарка во Шпанија.[7] Со грчката репрезентација настапил и на европското првенство во кошарка 2015 каде на осум натпревари имал просек од 9,8 бода, 6,9 скокови и 1,1 асистенција по натпревар.[8]

Успеси[уреди | уреди извор]

Поединечни[уреди | уреди извор]

2020-2021
2018-2019, 2019-2020
2021
2017, 2018, 2019, 2020, 2021
2018
2019-2020
2016-2017
2018-2019, 2019-2020
2016-2017, 2017-2018
2018-2019, 2019-2020
2016-2017
2014, 2015.
2013-2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

НБА[уреди | уреди извор]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2013-2014 Милвоки Милвоки Бакс 77 23 24.6 .414 .347 .683 4.4 1.9 .8 .8 6.8
2014-2015 Милвоки Милвоки Бакс 81 71 31.4 .491 .159 .741 6.7 2.6 .9 1.0 12.7
2015-2016 Милвоки Милвоки Бакс 80 79 35.3 .506 .257 .724 7.7 4.3 1.2 1.4 16.9
2016-2017 Милвоки Милвоки Бакс 80 80 35.6 .522 .272 .770 8.7 5.4 1.6 1.9 22.9
2017-2018 Милвоки Милвоки Бакс 75 75 36.7 .529 .307 .760 10.0 4.8 1.5 1.4 26.9
2018-2019 Милвоки Милвоки Бакс 72 72 32.8 .578 .256 .729 12.5 5.9 1.3 1.5 27.7
2019-2020 Милвоки Милвоки Бакс 63 63 30.4 .553 .304 .633 13.6 5.6 1.0 1.0 29.5
Кариера 528 463 32.5 .526 .284 .722 8.9 4.3 1.2 1.3 20.1
Ол-стар 4 4 26.8 .653 .231 .667 8.8 3.0 1.3 1.0 27.3

Плајоф[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2015 Милвоки Милвоки Бакс 6 6 33.5 .366 .000 .739 7.0 2.7 .5 1.5 11.5
2017 Милвоки Милвоки Бакс 6 6 40.5 .536 .400 .543 9.5 4.0 2.2 1.7 24.8
2018 Милвоки Милвоки Бакс 7 7 40.0 .570 .286 .691 9.6 6.3 1.4 .9 25.7
2019 Милвоки Милвоки Бакс 15 15 34.3 .492 .327 .637 12.3 4.9 1.1 2.0 25.5
2020 Милвоки Милвоки Бакс 9 9 30.8 .559 .325 .580 13.8 5.7 .7 .9 26.7
Кариера 43 43 35.2 .514 .325 .627 11.0 4.8 1.1 1.5 23.7

Втора грчка лига[уреди | уреди извор]

Сезона Екипа GP MPG FG% 3P% FT% RPG APG SPG BPG PPG
2012–2013 Филатлитикос 26 22,5 0,464 0,313 0,720 5,0 1,4 0,7 1,0 9,5
Просек 26 22,5 0,464 0,313 0,720 5,0 1,4 0,7 1,0 9,5

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Giannis Antetokounmpo“. FIBAEurope.com. Посетено на April 4, 2016.
  2. Aschburner, Steve (March 8, 2016). 'Point forward' more than a novelty for Antetokounmpo“. NBA.com. Посетено на April 4, 2016.
  3. „Bucks superstar Giannis Antetokounmpo finishes breakout season in league of his own“. NBA.com. April 12, 2017. Посетено на April 13, 2017.
  4. Hein, David (March 16, 2013). „Adetokoubo's whirlwind saga just starting“. FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2015-02-17. Посетено на January 23, 2015.
  5. Hein, David (July 13, 2013). „Greek-Nigerian prodigy makes NBA dream come true“. FIBA.com. Посетено на January 24, 2015.
  6. „Έλληνες πολίτες οι αδερφοί Αντετοκούμπο“. Sport24.gr. May 9, 2013. Посетено на December 31, 2015.
  7. „2014 FIBA Basketball World Cup – Giannis Antetokounmpo“. FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-15. Посетено на April 4, 2016.
  8. „Giannis Antetokounmpo“. eurobasket2015.org. Архивирано од изворникот на 2016-11-16. Посетено на April 4, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]