Прејди на содржината

Ентони Дејвис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ентони Дејвис


Лични информации
Роден на 29 јули 1991(1991-07-29)(32 г.)
Роден во Чикаго, Илиноис
Националност САД САД
Висина 2,08 м
Тежина 115 кг
Позиција крилен центар
Информации за кариерата
Колеџ Кентаки Вајлдкетс
Драфт 2012 / Рунда: 1 / Пик: 1
Избран од:
Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс
Проф. кариера 2012—
Моментален клуб
Клуб Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Број 3
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2012–2013
2013–2019
2019–
Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс
Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс
Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Репрезентација
2012— САД САД


Ентони Маршон Дејвис Џуниор (роден на 11 март 1993 година) е американски кошаркар, кој моментално настапува за Лос Анџелес Лејкерс во Националната кошаркарска асоцијација (НБА).

Игра на позициите крилен центар и центар. Дејвис бил избран како прв пик на НБА драфтот во 2012 година. Тој е седумкратен НБА Ол-стар учесник и избран по четири пати во Ол-НБА првиот тим Ол-НБА првиот одбранбен тим. Освоил и златен медал со репрезентацијата на САД на Летните олимписки игри во 2012 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дејвис е син на Ентони Дејвис Сениор[1] и неговата мајка Еринер.[2] Тој има сестра близначка, Антоанета, и постара сестра, Аиша, која играла кошарка на колеџот Дејли.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Skrbina, Paul (5 август 2010). „Prep-for-sale story draws UK's wrath: Sun-Times takes it off Web site“. Chicago Tribune. Published online as "Sun-Times' recruiting story draws Kentucky's ire". стр. 5. Архивирано од изворникот на 7 август 2010.
  2. Ramsey, Guy (19 јули 2011). „With so many focused on his future, Anthony Davis all about the present“. CoachCal.com. John Calipari. Архивирано од изворникот на 26 јануари 2012. Посетено на 26 февруари 2020. ...he is, by far, the tallest member of his family. Davis' twin sister, Antoinnete, is 5-foot-8 and his older sister, Lesha, [sic] is a 5–10 basketball player at Daley College. His parents are tall, his father is 6–3 and his mother is 6–1...
  3. Garcia, Marlen (29 март 2012). „Kentucky found hidden gem in Anthony Davis“. USA Today. Архивирано од изворникот на 2012-09-17. Посетено на 26 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]