НБА сезона 2016-2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
НБА 2016-2017
Детали за натпреварувањето
Спорт Кошарка
Организатор НБА
Период од: 26 октомври 2016
до: 13 јуни 2017
Екипи 30 (во 6 групи)
Титули
МВП Расел Вестбрук
Најдобар тренер Мајк Д'Антони
Најдобар стрелец Расел Вестбрук
МВП на финалето Кевин Дјурант
следна →     ← претходна

Сезоната 2016-2017 во НБА лигата било 71-вото издание на оваа кошаркарска лига.

Голден Стејт Вориорс ја освоиле нивната 5-та титула на прваци на НБА, победувајќи ги Кливленд Кавалирс во финалето со 4-1.

Клубови учесници[уреди | уреди извор]

НБА Драфт[уреди | уреди извор]

НБА Драфотот 2016 се одржал на 23 јуни 2016 во Барклис Центар во Бруклин. Прв пик на драфтот бил Бен Симонс избран од Филаделфија Севентисиксерс, но поради повреда Симонс не одиграл ниту еден натпревар во оваа сезона.

Првите 10 пикови на драфтот 2016 во првата рунда

= Ол-Стар
Пик Играч Нац. Екипа НБА Колеџ/екс екипа
1 Бен Симонс (П) Австралија Австралија Филаделфија Севентисиксерс ЛСУ
2 Брендон Инграм (К) САД САД Лос Анџелес Лејкерс Дјук
3 Џејлен Браун (К) САД САД Бостон Селтикс (преку Бруклин) Калифорнија
4 Драган Бендер (КЦ/Ц) Хрватска Хрватска Финикс Санс Макаби Тел Авив
5 Крис Дан (П) САД САД Минесота Тимбервулфс Провиденс
6 Бади Хилд (Б) Бахами Бахами Њу Орлеанс Пеликанс Оклахома
7 Џамал Мари (П) Канада Канада Денвер Нагетс (преку Њујорк) Кентаки
8 Маркис Крис (КЦ) САД САД Сакраменто Кингс (трејдуван во Финикс) Вашингтон
9 Јакоб Пелтл (Ц) Австрија Австрија Торонто Репторс (преку Њујорк) Јута
10 Тон Мејкер (КЦ) Австралија Австралија Милвоки Бакс Оринџвил

Регуларен дел од сезоната[уреди | уреди извор]

Табела по дивизии[уреди | уреди извор]

Последен пат ажурирано на 26 ноември 2016.

Западна конференција[уреди | уреди извор]

Северозападна дивизија

Classifica V P %
1. Јута Јута Џез 51 31 62,2
2. Оклахома Оклахома Тандер 47 35 57,3
3. Портланд Портланд Т. Блејзерс 41 41 50,0
4. Денвер Денвер Нагетс 40 42 48,8
5. Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс 31 51 37,8

Тихоокеанска дивизија

Classifica V P %
1. Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 67 15 81,7
2. Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс 51 31 62,2
3. Сакраменто Сакраменто Кингс 32 50 39,0
4. Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 26 56 31,7
5. Финикс Финикс Санс 24 58 29,3

Југозападна дивизија

Classifica V P %
1. Сан Антонио Сан Антонио Спарс 61 21 74,4
2. Хјустон Хјустон Рокетс 55 27 67,1
3. Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис 43 39 52,4
4. Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс 34 48 41,5
5. Далас Далас Маверикс 33 49 40,2

Источна конференција[уреди | уреди извор]

Атлантска дивизија

Classifica V P %
1. Бостон Бостон Селтикс 53 29 64,6
2. Торонто Торонто Репторс 51 31 62,2
3. Њујорк Никс Њујорк Никс 31 51 37,8
4. Филаделфија Филаделфија 76ерс 28 54 25,0
5. Бруклин Бруклин Нетс 20 62 24,4

Централна дивизија

Classifica V P %
1. Кливленд Кливленд Кавалирс 51 31 62,2
2. Милвоки Милвоки Бакс 42 40 51,2
3. Индијана Индијана Пејсерс 42 40 51,2
4. Чикаго Чикаго Булс 41 41 50,0
5. Детроит Детроит Пистонс 37 45 45,1

Југоисточна дивизија

Classifica V P %
1. Вашингтон Вашингтон Визардс 49 33 59,8
2. Атланта Атланта Хокс 43 39 52,4
3. Мајами Мајами Хит 41 41 50,0
4. Шарлот Шарлот Хорнетс 36 46 43,9
5. Орландо Орландо Меџик 29 53 35,4

Табела по конференции[уреди | уреди извор]

Западна конференција[уреди | уреди извор]

Classifica V P %
1. Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 67 15 81,7
2. Сан Антонио Сан Антонио Спарс 61 21 74,4
3. Хјустон Хјустон Рокетс 55 27 67,1
4. Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс 51 31 62,2
5. Јута Јута Џез 51 31 62,2
6. Оклахома Оклахома Тандер 47 35 57,3
7. Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис 43 39 52,4
8. Портланд Портланд Т. Блејзерс 41 41 50,0
9. Денвер Денвер Нагетс 40 42 48,8
10. Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс 34 48 41,5
11. Далас Далас Маверикс 33 49 40,2
12. Сакраменто Сакраменто Кингс 32 50 39,0
13. Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс 31 51 37,8
14. Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 26 56 31,7
15. Финикс Финикс Санс 24 58 29,3

Источна конференција[уреди | уреди извор]

Classifica V P %
1. Бостон Бостон Селтикс 53 29 64,6
2. Кливленд Кливленд Кавалирс 51 31 62,2
3. Торонто Торонто Репторс 51 31 62,2
4. Вашингтон Вашингтон Визардс 49 33 59,8
5. Атланта Атланта Хокс 43 39 52,4
6. Милвоки Милвоки Бакс 42 40 52,4
7. Индијана Индијана Пејсерс 42 40 51,2
8. Чикаго Чикаго Булс 41 41 50,0
9. Мајами Мајами Хит 41 41 50,0
10. Детроит Детроит Пистонс 37 45 45,1
11. Шарлот Шарлот Хорнетс 36 46 43,9
12. Њујорк Никс Њујорк Никс 31 51 37,8
13. Орландо Орландо Меџик 29 53 35,4
14. Филаделфија Филаделфија 76ерс 28 54 34,1
15. Бруклин Бруклин Нетс 20 62 24,4

Плејоф[уреди | уреди извор]

  Прво коло Полуфинале на конференција Финале на конференција НБА финале
                                     
1  Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 4  
8  Портланд Портланд Т. Блејзерс 0  
  1  Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 4  
  5  Јута Јута Џез 0  
4  Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс 3
5  Јута Јута Џез 4  
  1  Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 4  
Источна конференција
  2  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 0  
3  Хјустон Хјустон Рокетс 4  
6  Оклахома Оклахома Тандер 1  
  3  Хјустон Хјустон Рокетс 2
  2  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 4  
2  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 4
7  Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис 2  
  З1  Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 4
  И2  Кливленд Кливленд Кавалирс 1
1  Бостон Бостон Селтикс 4  
8  Чикаго Чикаго Булс 2  
  1  Бостон Бостон Селтикс 4
  4  Вашингтон Вашингтон Визардс 3  
4  Вашингтон Вашингтон Визардс 4
5  Атланта Атланта Хокс 2  
  1  Бостон Бостон Селтикс 1
Западна конференција
  2  Кливленд Кливленд Кавалирс 4  
3  Торонто Торонто Репторс 4  
6  Милвоки Милвоки Бакс 2  
  3  Торонто Торонто Репторс 0
  2  Кливленд Кливленд Кавалирс 4  
2  Кливленд Кливленд Кавалирс 4
7  Индијана Индијана Пејсерс 0  

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Првак на НБА 2016-2017Голден Стејт Вориорс
(5º титула)

Статистика[уреди | уреди извор]

Поединечна статистика[уреди | уреди извор]

Категорија Играч Тим Вредност
Поени САД Расел Вестбрук Оклахома Оклахома Тандер 31.6
Скокови САД Хасан Вајтсајд Мајами Мајами Хит 14.1
Асистенции САД Џејмс Харден Хјустон Хјустон Рокетс 11.2
Украдени топки САД Дрејмонд Грин Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 2.03
Блокади Франција Руди Гобер Јута Јута Џез 2.64
Изгубени топки САД Џејмс Харден Хјустон Хјустон Рокетс 5.7
Лични грешки САД Демаркус Казанс Сакраменто Сакраменто Кингс/Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс 3.9
Минути по натпревар САД Леброн Џејмс Кливленд Кливленд Кавалирс 37.8
FG% САД Деандре Џордан Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс 71.4%
FT% САД Си Џеј Меколум Портланд Портланд Т. Блејзерс 91.2%
3FG% САД Кајл Корвер Атланта Атланта Хокс/Кливленд Кливленд Кавалирс 45.1%
Индекс бодови САД Расел Вестбрук Оклахома Оклахома Тандер 30.7
Дабл-дабл САД Џејмс Харден Хјустон Хјустон Рокетс 64
Трипл-дабл САД Расел Вестбрук Оклахома Оклахома Тандер 42

Поединечна статистика на еден натпревар[уреди | уреди извор]

Категорија Играч Тим Вредност
Поени САД Девин Букер Финикс Финикс Санс 70
Скокови САД Хасан Вајтсајд Мајами Мајами Хит 25
САД Деандре Џордан Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
Франција Руди Гобер Јута Јута Џез
Асистенции САД Расел Вестбрук Оклахома Оклахома Тандер 22
Украдени топки САД Draymond Green Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 10
Блокади САД Робин Лопес Чикаго Чикаго Булс 8
САД Брук Лопес Бруклин Бруклин Нетс
Франција Руди Гобер Јута Јута Џез
Погодени тројки САД Стефен Кари Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 13

Статистика по екипи[уреди | уреди извор]

Категорија Тим Вредност
Поени по натпревар Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 116.0
Скокови по натпревар Оклахома Оклахома Тандер 46.6
Асистенции по натпревар Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 30.4
Украдени топки по натпревар Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 9.5
Блокади по натпревар Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 6.7
Изгубени топки по натпревар Филаделфија Филаделфија 76ерс 16.0
FG% Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 49.5%
FT% Шарлот Шарлот Хорнетс 81.5%
3FG% Сан Антонио Сан Антонио Спарс 39.1%
+/− Голден Стејт Голден Ст. Вориорс +11.6

Награди[уреди | уреди извор]

Годишни награди[уреди | уреди извор]

Награда Добитник Тим
Најкорисен играч САД Расел Вестбрук Оклахома Оклахома Тандер
Одбранбен играч на годината САД Дрејмонд Грин Голден Стејт Голден Ст. Вориорс
Руки на годината САД Малком Брогдон Милвоки Милвоки Бакс
Шести играч на годината САД Ерик Гордон Хјустон Хјустон Рокетс
Играч кој најмногу напредувал Грција Јанис Андетокумбо Милвоки Милвоки Бакс
Тренер на годината САД Мајк Д'Антони Хјустон Хјустон Рокетс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Russell Westbrook, James Harden, LeBron James lead 2016-17 All-NBA first team“. NBA.com. 18 мај 2017. Посетено на 19 мај 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]